Szabálytalan azbesztbontás

Akadozva bontják a Szikra nyomda volt épületét Budapesten az Árpád hídnál, a sorozatos szabálytalanságok miatt jelenleg is szünetelnek a munkálatok. A komplexum szigetelését jelentős mennyiségű, a dokumentumok szerint 73 tonna azbeszttel, illetve ezt tartalmazó palával oldották meg 25 évvel ezelőtt, amit védőfelszerelés nélkül kezdtek kifejteni a munkások. A munkavédelmi felügyelőség hatszor járt a helyszínen, kétszer bírságolt és leállíttatta a bontást.

Berta Hajnal
2007. 12. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október elején kezdték bontani Budapesten a Szikra lapnyomda épületét, amelynek helyére néhány év múlva szállodát, konferenciaközpontot, üzleteket és irodákat húzna fel egy spanyol befektető. A munkavédelmi felügyelőséghez azonban már néhány héttel ezután bejelentés érkezett az ott tapasztalt hiányosságokról. A felügyelők október 25-én mentek ki először ellenőrizni a munkakörülményeket és tízezer forintos helyszíni bírsággal sújtották a kivitelezőt. Berta László, az OMMF Közép-magyarországi Munkavédelmi felügyelőségének igazgatója kérdésünkre elmondta: az építési területet nem őrizték és nem gondoskodtak az elkerítéséről, sérült, balesetveszélyes lángvágót használtak, illetve a munkások védőfelszerelése is hiányos volt. Nem építettek lezuhanástól védő korlátot sem. Miután mindezek pótlására kötelezték a bontást végző céget, egy hét múlva újabb vizsgálatot tartottak. Ekkor már megtiltották a további munkavégzést, mert kiderült, hogy azbesztpalát bontanak ki az épületből. Mivel veszélyes anyagról van szó, egészségvédelmi tervre lett volna szükség, és áprilistól a felügyelőségnek is be kell jelenteni az ilyen tevékenységet. Ezért határozatban kötelezték a kivitelezőt arra, hogy gondoskodjon a munkások megfelelő oktatásáról, védelméről, valamint egy erre szakosodott céget bízzon meg az azbesztmentesítéssel, egy másikat pedig a veszélyes hulladék elszállításával, ártalmatlanításával.
Mivel a következő, november 8-i ellenőrzésre nem teljesült minden, a határozatban előírt feltétel, újabb, ezúttal már százezer forintos eljárási bírságot szabtak ki a felügyelők – fejtette ki Berta László, és hozzátette: eddig összesen hatszor kellett intézkedniük. A legutóbbi tapasztalataik már biztatónak mondhatók, az azbesztet végül egy budaörsi kft. szakszerűen eltávolította, és el is szállították ártalmatlanításra. A tegnapi szemlén már csak nyomokban találtak azbesztpalát a törmelékek között. Ez komoly egészségügyi veszélyt nem jelent, nem szilánkokról, szétszóródott porról van szó, a levegőbe nem juthatott káros mennyiség, és a munkások is csak akkor lettek volna veszélyben, ha sérülést szenvednek bontás közben – szögezte le az igazgató. A munka ugyanakkor január elejéig biztosan nem folytatódik, mert a cégnek pótolnia kell a mulasztásokat, és a bontásra vonatkozó teljes dokumentációt bekérték. A terület ideiglenes kivilágításáról és jelzőkorlátok felszereléséről például még mindig nem gondoskodtak. Amennyiben továbbra sem teljesítik maradéktalanul az előírásokat, súlyosabb szankciókra is számíthatnak.
Okkal feltételezhető, hogy ha a munkavédelmi felügyelőség nem kap bejelentést, talán sosem derül fény a veszélyes tevékenységre. Azt, hogy a kivitelező tudatlanságból mulasztotta volna el az azbesztmentesítéssel összefüggő kötelezettségét, nehéz elhinni. Az önkormányzathoz beadott bontásiengedély-kérelemben ugyanis szerepel, hogy nagy mennyiségű, 73 tonnányi azbesztszigetelés van az épületben, sőt, az egykori nyomda körül valószínűleg a talaj is szennyezett. Az építési osztály szakhatóságként bevonta az eljárásba a Közép-Duna- völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséget is, amely előírta a különböző típusú építési hulladékok szabályszerű szétválogatását és elszállítását. A hulladékkezelési tervezést szabályosnak találta, de az engedély kiadásakor, úgy tűnik, valamiért nem figyeltek fel az azbesztveszélyre. Mivel a dokumentumban a talajszenynyezés valószínűsége is szerepel, kérdéseinkkel megkerestük a környezetvédelmi hatóságot, de érdemi választ nem kaptunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.