Új szemlélet a vagyonkezelésben?

Az állami vagyon jelenleg tízezermilliárd forint értéken van bejegyezve, de ma akár ennek az ötszörösét is érheti. A vagyon felbecslése is az egyik feladata lesz az új vagyonkezelő szervnek, ahogy a problematikus és a kisebbségi állami tulajdonú cégek felülvizsgálása is. Az igazgatótanács elnöke átláthatóságot ígér, konkrét privatizációs szándék a jövő évre viszont még nincs.

Dékány Lóránt
2007. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden bizonnyal készen fog állni a feszített munkatempónak köszönhetően az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV), a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) és a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) helyébe lépő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. és annak döntéshozó szerve, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) arra, hogy január 1-jén átvegye az állami vagyonkezeléssel járó feladatokat.
Nagy János, az NVT elnöke elmondta, jelenleg a közép- és hoszszú távú stratégia kidolgozása zajlik. – A tanács sem a privatizáció ellen, sem mellette nincs – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ugyanakkor nem fognak ragaszkodni az olyan vállalatokhoz, amelyek nem hoznak hasznot. Azonban, mint fogalmazott, minden eset külön elbírálás alá esik – így nem lehet például megmondani, hogy az összes kisebbségi állami tulajdont értékesítik-e. – Élesen tisztázni kell, hogy mi számít közszolgáltatásnak és mi szolgáltatásnak. Utóbbi esetében meg kell vizsgálni, hogy mennyit érdemes ezekre az államnak költenie – emelte ki az NVT elnöke. A felülvizsgálandó cégek között említette a Volán társaságokat, amelyekről véleménye szerint döntés februárban vagy márciusban születhet, illetve az erdőgazdaságokat, amelyek a szétaprózodottságuk miatt nem elég hatékonyak. Bár az új vagyontörvény szerint jó pár elem kikerült a tartós állami tulajdoni körből (mint például a regionális vízi közművek, a Magyar Posta és a Magyar Villamos Művek 25 százaléka), úgy tudjuk, ezek eladásáról egyelőre még nem esett szó.
A vagyongazdálkodás napi ügyeit az MNV viszi majd, amelynek vezérigazgatója Tátrai Miklós, a Pénzügyminisztérium államtitkára, aki a törvény értelmében 250 millió forint alatt akár egymaga is dönthet vagyontárgy elidegenítéséről. Ugyan a szervezet egységes, ám belül mégis három külön egység jön létre. Az egyik a cégportfóliót – vagyis a forgalomképes elemeket – kezeli, az ezért felelős vezérigazgató-helyettes pedig Somkuti István, az ÁPV jelenlegi portfólióigazgatója lesz, míg az egyéb ingatlanok ügyeit Bodnár Terézia, a KVI vezérigazgató-helyettese veszi át. Az NFA gyakorlatilag szintén külön szervezetet képez: a „földügyeket kezelő vezérigazgató-helyettesi” posztot Benedek Fülöp, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára tölti be. Az alattuk lévő tisztségekre mind pályázatot írtak ki, de mint a tegnapi tájékoztatón elhangzott: „többen jöttek bentről, mint kintről”. Az egyesítéstől a vagyonkezelés költségeinek 30 százalékát várják, miközben nagyjából 200 ember elbocsátásával számolnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.