Míg a keleti parti államban a korábbi közvélemény-kutatások hibahatáron belüli különbséget mutattak a fekete illinois-i szenátor és az országosan vezető Hillary Clinton között, a legfrissebb, tegnap publikált felmérések már tízszázalékos Obama-előnyt (39 százalék a 29 százalékkal szemben) mutatnak a volt first ladyvel szemben. John Edwards, aki Iowában maga mögé utasította Clintont, itt lemaradni látszik 16 százalékkal. A republikánusoknál a felmérések John McCain arizonai szenátor vezetését mutatják (32 százalék), őt követi Mitt Romney (26 százalék), az Iowában győztes Mike Huckabee (14 százalék) pedig New Hampshire-ben az országosan legnépszerűbb Rudy Giuliani (11 százalék) előtt áll. New York volt polgármestere, aki kampányát arra alapozta, hogy a 2001. szeptember 11-i terrortámadás idején ő állt a város élén, láthatólag lassan veszi fel a gyorsan pörgő előválasztási szezon fordulatszámát. Pedig éppen a mai, valóban releváns előválasztás miatt hagyta ott idejekorán az iowai kampányt.
New Hampshire-ben az előválasztás sokkal komolyabb, hivatalos formátumú esemény, szemben az informális jelölőgyűlésekkel, amelyek egyikére a múlt héten Iowában került sor. Ezért is tartják az elnökválasztási folyamat első jelentős próbatételének. A nagy kérdés, hogy a függetlenként regisztrált szavazók végül melyik pártnál és kire szavaznak.
A világ figyelmét leginkább megragadó Obama–Clinton versenyfutás alapvető kérdése a tapasztalat és a valódi változás összecsapása. Egyelőre a fekete szenátornak sikerült jobban érvényesítenie akaratát, ám megfigyelők figyelmeztetnek: az előválasztási szezon előrehaladtával Clinton tapasztalata és pénze érvényesülhet.
Magyarország nem a legszegényebb az EU-ban
