Kollár Kinga
Nem mindennapi nyaraló és rengeteg befektetés Kollár Kinga nevén

ellenkampány közpénzen. Állítsa le a kormány a közpénzből folytatott népszavazási kampányát – szólított fel tegnap Nyitrai Zsolt. A Fidesz operatív igazgatója elmondta, hogy a kormányzati hirdetések, magyarázkodások már láthatók a médiában, amelyek mellesleg törvénysértők. Mint fogalmazott: semmi baj nem lenne, ha az MSZP vagy az SZDSZ a saját pártpénzéből, pártlogó használatával adna fel politikai hirdetéseket, finanszírozná népszavazási ellenkampányát. Ám jelenleg nem ezt teszik – jegyezte meg Nyitrai Zsolt. A Fidesz tegnap írásban is eljuttatta kifogásait a kormányfőnek. Kérdésünkre az ellenzéki képviselő azt mondta: amennyiben nem hagynak fel a kormányzati reklámmal, jogi útra terelhetik a kérdést. (MN)
Két út létezik a magyar alkotmány szerint a népszavazásra. Az egyik az, ha azt valamely magánszemély vagy szervezet kezdeményezi. De erre lehetősége van a hatalomnak is: amennyiben egy törvény kapcsán a köztársasági elnök, a kormány vagy a képviselők egyharmada erre vonatkozó javaslatot nyújt be, és ezt a honatyák egyszerű többséggel megszavazzák, gyorsított eljárásban, az Országos Választási Bizottság részvétele nélkül ki lehet írni a referendumot – mondta el lapunknak Bencze Izabella, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság volt vezérigazgató-helyettese. Mint kifejtette, a „hatvankettek” nyílt levelükben, amelyet elküldtek valamennyi parlamenti képviselőnek, a kormány tagjainak, valamint a köztársasági elnöknek, arra hívták fel a figyelmet, a társadalombiztosítás tervezett „reformja” széles körű társadalmi ellenállást váltott ki, a társadalmi egyeztetés elmaradt. ahogyan erre Sólyom László is utalt, amikor a törvényt átgondolásra visszaküldte a parlamentnek. Éppen ezért a társadalmi béke helyreállítására nincs más út, mint a törvényt megerősítő népszavazás elrendelése, ez alkotmányos lehetősége a törvényhozó hatalomnak.
– Amennyiben a törvénymegerősítő népszavazás megtartását bármelyik fél javasolja, ám azt a kormánypárti többségű parlament leszavazza, az súlyos üzenet a társadalom számára. Azt jelenti, megtagadják a demokrácia lényegét, és a polgárokra csak adófizetőként számítanak, a véleményük pedig nem érdekes. Még az olyan kérdésekben sem, mint a társadalombiztosítás, amelynek jövője az egész közösséget érinti – mutatott rá Bencze Izabella.
Mint ismeretes, az egészségbiztosítás témájában Morvai Krisztina is tett népszavazási kezdeményezést, valamint két állampolgár – az Albert házaspár – szintén referendum kiírását indítványozta. A Fidesz népszavazási kezdeményezése is érinti az úgynevezett egészségügyi reformot. Bencze Izabella ennek kapcsán elmondta: a kezdeményezések nem gyengítik, hanem erősítik egymást. A „hatvankettek” nyílt levelében olvasható: a kormány programja – amelynek alapján a választók többsége bizalmat szavazott a jelenleg hatalmon lévő pártoknak – az egészségügy „reformjával” kapcsolatban kifejezetten új társadalmi szerződés szükségességét hangsúlyozta. Ennek létrejöttéhez viszont elengedhetetlen a népszavazás. A nyílt levél aláírói kérnek minden képviselőt, hogy esküjéhez híven, a törvény zárószavazásakor lelkiismeretére hallgatva, kizárólag a választók akaratát képviselje.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.