Civilek levele a politikusoknak

Nincs más lehetőség a demokráciába vetett hit visszaállítására, mint a népszavazás, amely vagy megerősíti, vagy elutasítja a kormány egészségügyi reformelképzeléseit – áll abban a nyílt levélben, amelyet hatvankét művész, tudós, neves közéleti személyiség – köztük Mádl Ferenc volt köztársasági elnök – írt alá. Arra kérik a köztársasági elnököt, a kormányt és a képviselőket, hogy élve alkotmányos jogukkal, az egészségbiztosítás privatizációjáról szóló törvényre vonatkozóan kezdeményezzenek a törvényt megerősítő népszavazást.

Szarka Ágota
2008. 01. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

ellenkampány közpénzen. Állítsa le a kormány a közpénzből folytatott népszavazási kampányát – szólított fel tegnap Nyitrai Zsolt. A Fidesz operatív igazgatója elmondta, hogy a kormányzati hirdetések, magyarázkodások már láthatók a médiában, amelyek mellesleg törvénysértők. Mint fogalmazott: semmi baj nem lenne, ha az MSZP vagy az SZDSZ a saját pártpénzéből, pártlogó használatával adna fel politikai hirdetéseket, finanszírozná népszavazási ellenkampányát. Ám jelenleg nem ezt teszik – jegyezte meg Nyitrai Zsolt. A Fidesz tegnap írásban is eljuttatta kifogásait a kormányfőnek. Kérdésünkre az ellenzéki képviselő azt mondta: amennyiben nem hagynak fel a kormányzati reklámmal, jogi útra terelhetik a kérdést. (MN)


Két út létezik a magyar alkotmány szerint a népszavazásra. Az egyik az, ha azt valamely magánszemély vagy szervezet kezdeményezi. De erre lehetősége van a hatalomnak is: amennyiben egy törvény kapcsán a köztársasági elnök, a kormány vagy a képviselők egyharmada erre vonatkozó javaslatot nyújt be, és ezt a honatyák egyszerű többséggel megszavazzák, gyorsított eljárásban, az Országos Választási Bizottság részvétele nélkül ki lehet írni a referendumot – mondta el lapunknak Bencze Izabella, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság volt vezérigazgató-helyettese. Mint kifejtette, a „hatvankettek” nyílt levelükben, amelyet elküldtek valamennyi parlamenti képviselőnek, a kormány tagjainak, valamint a köztársasági elnöknek, arra hívták fel a figyelmet, a társadalombiztosítás tervezett „reformja” széles körű társadalmi ellenállást váltott ki, a társadalmi egyeztetés elmaradt. ahogyan erre Sólyom László is utalt, amikor a törvényt átgondolásra visszaküldte a parlamentnek. Éppen ezért a társadalmi béke helyreállítására nincs más út, mint a törvényt megerősítő népszavazás elrendelése, ez alkotmányos lehetősége a törvényhozó hatalomnak.
– Amennyiben a törvénymegerősítő népszavazás megtartását bármelyik fél javasolja, ám azt a kormánypárti többségű parlament leszavazza, az súlyos üzenet a társadalom számára. Azt jelenti, megtagadják a demokrácia lényegét, és a polgárokra csak adófizetőként számítanak, a véleményük pedig nem érdekes. Még az olyan kérdésekben sem, mint a társadalombiztosítás, amelynek jövője az egész közösséget érinti – mutatott rá Bencze Izabella.
Mint ismeretes, az egészségbiztosítás témájában Morvai Krisztina is tett népszavazási kezdeményezést, valamint két állampolgár – az Albert házaspár – szintén referendum kiírását indítványozta. A Fidesz népszavazási kezdeményezése is érinti az úgynevezett egészségügyi reformot. Bencze Izabella ennek kapcsán elmondta: a kezdeményezések nem gyengítik, hanem erősítik egymást. A „hatvankettek” nyílt levelében olvasható: a kormány programja – amelynek alapján a választók többsége bizalmat szavazott a jelenleg hatalmon lévő pártoknak – az egészségügy „reformjával” kapcsolatban kifejezetten új társadalmi szerződés szükségességét hangsúlyozta. Ennek létrejöttéhez viszont elengedhetetlen a népszavazás. A nyílt levél aláírói kérnek minden képviselőt, hogy esküjéhez híven, a törvény zárószavazásakor lelkiismeretére hallgatva, kizárólag a választók akaratát képviselje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.