Építészet, eleven élet

P. Szabó Ernő
2008. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyszebenbe, a II. Géza magyar király által alapított városba, az erdélyi szászok egykori kereskedelmi és szellemi központjába kalauzolja el olvasóit a Kós Károly Egyesülés folyóirata, az Országépítő 2007/3–4. száma. A török sohasem tudta bevenni, de amit nem ért el fegyverrel az ellenség, azt elérte a Ceausescu-diktatúra a XX. század hetvenes-nyolcvanas éveiben: mára ötezernél kevesebbre fogyott a városban élő szászok száma, miközben hasonló nagyságúra csökkent az ottani magyaroké is. Elsősorban a betelepítésnek köszönhetően több mint százötvenezerre nőtt viszont a románok lélekszáma, így a város történetének, kultúrájának egykori értékeit egyre kevesebben ismerik, a tradíciót egyre kevesebben őrzik, gondozzák. Az viszont, hogy 2007-ben Nagyszeben volt Európa egyik kulturális fővárosa, legalább részben ellensúlyozta a kollektív amnézia egyre szélesebb körben érvényesülő romboló hatását. A város történelmi magjában számos épületet felújítottak, rehabilitálták a Nagypiacot, a Kispiacot és a Huet teret, felújították a múzeumokat. A XVIII. századi színházból új kulturális intézmény lett, ahol a helyi filharmónia is helyet kapott. Fotókiállítás mutatta be a környék szász erődtemplomait és egy Németországban élő fotográfus képeit is láthatták az érdeklődők. Utóbbi képek e páratlan kulturális örökség romlásáról, pusztulásáról tanúskodnak.
A város főépítésze, Guttmann Szabolcs vetette föl – az erdélyi Országépítő Kós Károly Egyesülés 2005-ös illyefalvi alapításakor –, hogy a Kós Károly Egyesülés itt tartsa meg 2007-es konferenciáját. Augusztus végén meg is valósultak az elképzelések, s mint a folyóirat által közölt beszámolóból kiderült, ez a konferencia volt az Európa kulturális fővárosa eseménysorozat keretében rendezett magyar hét legrangosabb eseménye, lévén, hogy sem Pécs városa, sem a Magyar Köztársaságot hivatalosan képviselő küldöttség nem tisztelte meg jelenlétével a magyar hét programjait.
A város építészeti-műemléki értékeinek megmentéséről éppen úgy szó esett a kétnapos konferencián, mint – Makovecz Imre előadásának köszönhetően – a magyarországi szerves építészeti mozgalom kezdeteiről, ma is meghatározónak számító elveiről, s természetesen az egyesülés névadójáról, Kós Károlyról is, aki gyermekkorának négy évét töltötte Nagyszebenben. Önéletrajzában részletesen megemlékezik arról a házról, amely a várfalra épült, annak egyik bástyáját is magába olvasztja, s amely épület később a sztánai Varjúvár megtervezésekor öntudatlanul is ható emléknek bizonyult.
Keserű Katalin előadása Kós kortársa és barátja, Toroczkai Wigand Ede munkásságát méltatta, az Országépítő több közleménye is az ő tevékenységét, az építészet és az eleven élet közötti kapcsolat fontosságát mutatja be. Gerle János cikke részletesen elemzi a pályát, de a sokoldalú Toroczkai Wigand több írása is olvasható az összeállításban, a többi között „a régi barátra”, a finn Akseli Gallé-Kallelára emlékező. A finnek 1907-ben mutatkoztak be nagyszabású kiállításon Budapesten, s a hatás, amelyet a kortárs magyar művészetre gyakoroltak, elementáris erejűnek bizonyult. Elsősorban azért, mert a történelem és a természet, a múlt és a jelen, a szellemi és a materiális érték olyan természetes módon kapcsolódott össze műveikben, amilyenről a Kárpát-medencében élők azóta is csak álmodoznak. Már ha fontosnak tartják egyáltalán a fölsorolt értékek mindegyikét. Érdemes forgatni az Országépítő számait, hogy fontosságuk tudatosodjon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.