Freedom House: pártos jelentés

Nyilvánosságra hozta tegnap szokásos éves emberi jogi jelentését a Freedom House nemzetközi szervezet, amely sajátosan amerikai és nyugat-európai nézőpontból vizsgálja a vonatkozó fejleményeket világszerte. Magyarország osztályzata (a lehető legjobb) nem változott. Hasonlóan a korábbi évekhez, a jelentés szövegében egyes folyamatok nem vagy nem kellő hangsúllyal szerepelnek, míg mások megjelenítése nem felel meg a politikai kiegyensúlyozottság követelményének.

Munkatársainktól
2008. 01. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország úgy a politikai jogok, mint az emberi szabadságjogok tekintetében 1-es, azaz a lehető legjobb osztályzatot kapta a Freedom House 2007-es jelentésében. Már a történelmi ismertető is híján van a kiegyensúlyozottságnak, s az alkalmazott angol szófordulatok sem tükrözik híven a valóságot. Így a szervezet fogalmazása szerint (2004-ben) „Medgyessy Péter lemondott az SZDSZ-szel zajló vita eredményeként”, illetve a 2006-os választás során „az ellenzék vezére, a fideszes Orbán fokozottan populista témákat hozott fel”. Az idei jelentésben egy 2002-es EBESZ-jelentésre is hivatkoznak, mely szerint az akkor kormányon levő Fidesz a maga javára befolyásolta a közszolgálati médiumokat. Meglehetősen pontatlan információkat tartalmaz a jelentés a Gyurcsány-kormány megszorítócsomagjáról, melynek célja – mint írják –, hogy „a kilencszázalékos hiányt az euró 2009-es bevezetéséhez szükséges követelmények szintjére szorítsa le”. A megszorításokkal szembeni közelégedetlenség dacára a hiány úton van afelé, hogy 2009-ben a GDP 3,2 százaléka legyen – állítják a jelentés összeállítói, akik jó ideje a jelenlegi kormánypárti politikai holdudvarból szerzik értesüléseiket. Többek között Charles Gati, a magyar jobboldalt támadó kirohanásairól és Gyurcsány-pártiságáról ismert amerikai magyar személyiség is befolyással van annak tartalmára.
A jelentés nem részletezi sem a 2007-es kormányellenes tüntetések során alkalmazott rendőri fellépést, sem az újságírók novemberi őrizetbe vételét, több mondatot szentel viszot a Magyar Gárdának, melyet „szélsőségesen jobboldali nacionalista csoportként” jellemez, mely „az ország fasiszta periódusára emlékeztet”. Megemlíti ugyanakkor, hogy a gárda „eddig” nem sértett törvényt. A Fidesz a Freedom House szerint „fokozottan nacionalista irányba mozdult el”. A jelentés megemlíti, hogy a „koreai Hankook gumigyárat a munkavállalókra vonatkozó nemzetközi normák megsértésével és a szakszervezeti vezetők megfélemlítésével vádolták meg magyarországi gyárában”.
A Gyurcsány Ferenc őszödi beszédét követő felzúdulás és az azt szétverő karhatalmi erőszak-demonstráció nyomán a Freedom House tavalyi jelentése úgy fogalmazott, a demokrácia „némileg gyengült” Magyarországon. Bár a szervezet emiatt negatív jelzést küldött a kormánynak, Magyarország osztályzatában ez nem tükröződött tavaly, és az idén sem. Kérdésünkre, hogy miért nem, a Freedom House Europe igazgatója, Kováts Roland azt felelte, a szervezet több mint száz kérdés figyelembevételével értékel, ezeknek pedig csak egy része firtatja a kormány ténykedését. Hozzáfűzte, 2006-hoz képest tavaly nem történt komoly változás a kormány demokratikus teljesítményében. Az ez évi jelentést bemutató sajtótájékoztatón elhangzott: tavaly a szervezet „kevésbé lefelé ívelő tendenciát” tapasztalt a magyar demokratikus viszonyokban, mint 2006-ban. A problémák ellenére Magyarország még mindig „felsőkategóriás” demokráciának számít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.