Tegnap Michigan államban rendeztek előválasztást meglehetősen ellentmondásos körülmények között. A helyi demokraták időzítésükkel megszegték a párt szabályait, amelynek vezetése büntetésből kizárta őket az előválasztási folyamatból, azaz nem küldhetnek küldötteket az augusztusi demokrata kongresszusra.
A republikánusok ezzel szemben „normálisan” szavaznak, ami alatt azt a furcsa rendszert kell érteni, hogy az aspiránsokat nem a rájuk leadott szavazatok arányában képviselik majd küldöttek a szeptemberi konvención, hanem a „győztes mindent visz” elv alapján. A michigani verseny elsősorban Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó nagy próbatétele lesz: a mormon politikus eddig nem tudta érvényesíteni duzzadó kampánypénztárcáját, így ha itt nem szerepel jól, alighanem elszállnak reményei Rudy Giuliani volt New York-i polgármesterrel egyetemben, akit a múlt héten John McCain New Hampshire-i győzelme juttatott kritikus helyzetbe. Ha a szerény forrásokból gazdálkodó arizonai szenátor ismételni tud Michiganben, úgy maximális önbizalommal felvértezve várhatja a további megméretéseket, legfőképpen a február 5-i „szuperkeddet”, amelyen 24 állam szavaz, de facto döntést hozva a pártok jelöltjeinek személyéről.
A demokraták versengését a napokban egy Clinton és Obama közti incidens uralta. A volt first lady egy nyilatkozatában arról beszélt, hogy Martin Luther King tiszteletes fekete emberi jogi álmának valóra váltásához Lyndon Johnson elnökre volt szükség, amit többen „raszszista” megjegyzésnek tulajdonítottak. Bár maga Obama nem sérelmezte az esetet, Clinton szerint a kenyai származású politikus stábjának félremagyarázása keltett indulatokat. Január 26-án rendezik meg a demokrata előválasztást a jelentős fekete lakosságú Dél-Karolinában. Obama színre lépéséig Clinton biztosan számíthatott az itteniek támogatására, most azonban úgy látszik, a helyi feketék inkább Obamát preferálják.
Elindult Győrben az új magyar autó sorozatgyártása
