Krízishelyzetben a büntetés-végrehajtás

A tárca ismeri és folyamatosan orvosolja a büntetés-végrehajtásban kialakult áldatlan állapotokat, áll Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter válaszában, amelyet Répássy Róbert fideszes politikus kérdéseire írt. A miniszter szerint nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot a közalkalmazottak bevonása a szolgálatba, valamint az, hogy akad olyan börtön, amelyre éjjelente egyetlen őr vigyáz.

Velkei Tamás
2008. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi tíz év börtönbotrányai.
1997. február: Kovács Vilmos a martonvásári börtönből fegyveresek segítségével menekült el.
1999. június: A Gyorskocsi utcai rendőrségi épületből oldott kereket Ambrus Attila, a „whiskys rabló”.
2000. szeptember: Brezovszki Sándor és Zsiga Csaba szökött meg a váci fegyházból.
2001. augusztus: a kecskeméti börtönből tűnt el egy katonai szökésért elítélt rab.
2002. március: a gyilkossággal gyanúsított Nógrádi Ádám szökést kísérelt meg, amikor Kecskeméten a rendőrségi fogdából szállították át a bv-intézetbe.
2002. június: a szekszárdi rendőr-főkapitányságról szökött meg Virág Tibor.
2004. december: Sopronkőhidáról egy román állampolgárságú elítélt tűnt el.
2005. február: Márianosztrán a rabok közt kitört verekedésben életét vesztette egy elítélt.
2005. május: a szegedi Csillagbörtönből szökött meg egy fogvatartott.
2005. december: Cs. Ferencet felkötötték társai a sándorházai börtön egyik zárkájában.
2006. január: a Maglódi úti bv-intézet külső munkahelyéről szökött meg egy rab.
2006. december: megszökött Tamás Imre Zoltán a Gyorskocsi utcából, keresése óriási káoszt okozott a fővárosban.
2007. július: a móri vérengzés egyik gyanúsítottja, N. László akasztotta föl magát egy seprűre a Venyige utcai bv-intézetben.
2007. október: a tököli fiatalkorúak börtönében öngyilkos lett egy rab.


Csere László vezérőrnagy, a büntetés-végrehajtás (bv) országos parancsnoka rendkívül aggasztó képet festett a honi börtönökben uralkodó állapotokról az Országgyűlés alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottságának novemberi ülésén. A parancsnok elmondta: az alacsony fizetések és az őrzési pótlékok hiánya miatt nem tudják betölteni az állásokat, állandó a fluktuáció, az álláshelyek feltöltöttsége csak nyolcvanszázalékos. Az utóbbi időben nem ritka, hogy közalkalmazottak is részt vesznek az őrzésben, mert különben képtelenek lennének a szolgálatot másképp kiállítani, ám így is van olyan börtön az országban, ahol éjszaka az egész objektumot mindössze egyetlen őr vigyázza. Ezek után már nem meglepő, ha a fegyelmi helyzet is kritikus.
Répássy Róbert fideszes képviselő szerint a kialakult helyzet nemzetbiztonsági kockázatot jelent, ezért kérdést intézett Takács Alberthez: a tárca vezetője tudott-e a kialakult állapotokról, s ha igen, miért nem tárta azt az Országgyűlés elé. Kíváncsi arra is, a miniszter kezdeményezte-e a büntetés-végrehajtás rendkívüli gyorssegélyben részesítését, illetve miképp kívánja a büntetés-végrehajtásban kialakult helyzetet megoldani. Répássy Róbertnek a bv-ben kialakult anomáliákkal kapcsolatos aggályait csak részben erősítette meg a tárcavezető. A reagálásból ugyanis kiderül, a pénzügyi és létszámgondokat elismeri ugyan a tárca vezetője, azonban Takács Albert öszszességében úgy ítélte meg: „a bv egyáltalán nincs különleges helyzetben”, és nem igényel rendkívüli támogatást.
A miniszter válaszában kitért rá: a problémával folyamatosan foglalkoznak, s – mint írta – 2007-ben már eredményeket is elértek. Takács Albert szerint a bv legsúlyosabb pénzügyi gondjait az év folyamán orvosolták, ugyanakkor elismerte, több börtönben valóban egyetlen fegyveres őr vigyázza a foglyokat. „A büntetés-végrehajtási szervezet személyi állománya szakszerű munkájának köszönhetően sem régebben, sem a közelmúltban nem történt olyan rendkívüli esemény, ami nemzetbiztonsági kockázatot jelentett volna” – áll Takács Albert válaszában (keretes írásunk némiképp ellentmond a miniszteri állításnak – a szerk.). A miniszter a helyzet megoldását az alternatív büntetési formák bevezetésében látja.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója szerint régen volt a büntetés-végrehajtásnak megtartó ereje, mára azonban oda a szakma presztízse, a rendőrség elszívja a munkaerőt a bv-től. Az ellenzéki politikus ezért javasolni fogja a parlament honvédelmi és rendészeti, valamint az alkotmányügyi bizottságának, hogy februárban foglalkozzon a bv helyzetével. – Van tennivalója a törvényhozásnak, a legfontosabb feladatnak azt tartom, hogy egységesítsük a rendvédelmi és a bv-szervek szabályzatát, hogy a nagyjából egyforma súlyú szervezetek azonos elbírálás alá essenek – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Répássy Róbert.
A frakcióigazgató hozzátette: ki kell küszöbölni a rendőrség elszívó hatását, kérdés, megoldható-e mindez abból a pénzből, amit a költségvetéstől kapott 2008-ra az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium.
A fideszes politikus sietett leszögezni: semmiképpen sem a liberálisok által preferált alternatív büntetések bevezetése lenne a járható út (amely szerint nem a rendelkezésre álló pénz kevés, hanem a börtönlakó a sok, ezért hét végi büntetéssel, közmunkával kell sújtani az elítélteket), mert a börtöngondokat nem lehet ezzel orvosolni. A kettőnek ugyanis nincs köze egymáshoz, hiszen a létszámhiány fiskális probléma. – Nem a rabok jólétére szeretnénk több pénz költeni, hanem az objektumok személyzetének bérezésére, hiszen nehéz úgy megőrizni az etikai tartást, ha kuncog a fillér az őrök zsebében – tett hozzá Répássy Róbert, aki szerint a kialakult helyzetben a rabok több börtönben kedvezményeket vesznek maguknak, ami a korrupció melegágya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.