Leleplező adatok várhatók

A tavalyi „annus horribilis”, vagyis a szörnyű esztendő úgy tűnik, nem zárult le december utolsó napjával a pénzintézetek számára. A hitelválság hatására kialakult bizalmatlanságot és tőkehiányt ugyanis csak fokozzák a legnagyobb bankok e héten nyilvánosságra kerülő dollármilliárdos veszteségei. A legutóbbi negyedévben odakint leírt több mint 40 milliárd dollár a befektetőket idehaza is óvatosabbá teszi.

2008. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai bankok jelzálogpiaci befektetéseken elszenvedett veszteségei még a legpesszimistább várakozásokat is alulmúlták, a bankóriások által leírt veszteségek néhány hónap alatt még a 40 milliárd dollárt is meghaladhatják – írta a tegnapi Financial Times. E tekintetben kétségkívül élen áll a világ vezető hitelintézeteként számon tartott Citigroup: a CNBC gazdasági televízió értesülései szerint a banknál 24 milliárd dollár folyt el eddig a felelőtlen tőkekihelyezések következtében. Az USA harmadik legnagyobb értékpapír-kibocsátó cége, a Merrill Lynch 2007 utolsó negyedévében közel 10 milliárdot vesztett, de a Financial Times szerint ennek akár a dupláját is bejelentheti csütörtökön a pénzintézet.
A Morgan Stanley eddig 9,4 milliárd dolláros értékvesztést ismert el a jelzálogpiaci válság miatt, de a kétes követelések átcsomagolása és felminősítése miatt szétterített kockázat sok kárt okozott az európai bankoknak is. A Deutsche Bank már tavaly több mint 4 milliárd dolláros, a svájci UBS 3,3 milliárd dolláros, míg a londoni Barclays kétmilliárd dolláros leírást közölt. A bizalomhiány következtében fellépő bizalmatlanság negatívan befolyásolja a nemzetközi tőzsdéket is, amelyek ingadozásai nem tesznek jót a befektetői hangulatnak.
– Az amerikai részvényindexek nagyon vegyesen teljesítenek, a kilengések az év első felében szinte teljesen biztosra vehetők – nyilatkozta lapunknak Blahó Levente, a Raiffeissen Bank részvényelemzője, aki szerint az ingadozások az európai tőzsdékre is rányomják a bélyegüket, de az amerikainál jóval szerényebb mértékben. A hazai tőzsdék kiszolgáltatottsága a hitelválság iránt ugyan kisebb, de az a tény, hogy a részvények közel háromnegyede külföldi kézben van, a kockázat begyűrűzésének esélyét növelheti – tette hozzá. Az elemző szerint a befektetők ebben a helyzetben inkább a biztosabb alapokat és az állampapírokat választják.
– Sok veszteség érte a nemzetközi bankrendszereket, de a legnagyobb probléma továbbra is a bizonytalanság marad: nem lehet ugyanis tudni, hogy melyik pénzintézet, milyen mértékű kétes követelést birtokol – mondta lapunknak Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője. A közgazdász hangsúlyozta: a magyar bankok nincsenek közvetlenül kitéve a kockázatos hiteleknek, de a külföldi fizetési nehézségek miatt nehezebben és drágábban juthatnak devizaforrásokhoz, mint korábban, a pluszköltségek egy részét pedig később átháríthatják ügyfeleikre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.