Egyelőre nem okozott túl nagy bajt Magyarországon az amerikai jelzáloghitel-piacról kiinduló pénzügyi válság – áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnap kiadott negyedéves jelentésében. A jegybank úgy látja, hogy a válság nem okozott olyan erőteljes, azonnali hatásokat a bankközi pénzpiacokon, illetve a hitelintézetek esetében, ami hatósági beavatkozást igényelt volna.
A jelentés szerint az elemzők többsége egyetért azzal, hogy a pénzpiaci turbulencia folytatódik, illetve elképzelhető, hogy mélyülni fog a jövőben, s a jegybank várakozásai szerint is több bankról derülhet még ki az előttünk álló időszakban, hogy likviditási problémái vannak. Ez elsősorban az Egyesült Államokban várható, ahol a számviteli és nyilvánosságra hozatali szabályokat jelentősen megszigorították. Emiatt olyan veszteségeket ismerhetnek el a pénzintézetek, amiket eddig sikerült elrejteniük, vagy ahogy a jelentés fogalmaz: a még „nem publikált veszteségek további beismerése valószínűsíthető a közeljövőben”.
Bár baj egyelőre nincs tehát idehaza, a jegybank ígérete szerint azért fokozott figyelemmel kísérik majd, mi történik Amerikában. A pénzügyi stabilitási bizottság szokásos negyedéves ülésén a Pénzügyminisztérium, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, valamint az MNB képviselői a pénzügyi stabilitással kapcsolatos aktuális kérdések áttekintése, a kockázatok értékelése során külön foglalkoznak majd az amerikai jelzálogpiaci válság tanulságaival.
Az eddig napvilágra került problémák valóban nem teljes körűek, mégis szinte pánikot okoztak világszerte. A válságot még az olyan óriások is megsínylették, mint a Citigroup, amely első ízben lett veszteséges a tavalyi negyedik negyedben a bank 1998-as alapítása óta. A pénzintézetcsoport a jelzáloghitel-válság, valamint egyéb kockázatos hitelek miatt 18,1 milliárd dollárt volt kénytelen leírni a távirati iroda híradása szerint. A legnagyobb amerikai bank adózás utáni vesztesége így 9,83 milliárd dollárt, részvényenként 1,99 dollárt tett ki, míg egy évvel korábban a bank még nyereséges volt: az adózott eredmény 5,13 milliárd dollárt, részvényenként 1,03 dollárt tett ki. Elemzők papíronként 1,01 dolláros veszteséget vártak. A bank 41 százalékkal csökkentette a negyedéves osztalékot: 54 centről 32-re. A Citigroup tegnap azt is közölte, hogy a bank 14,5 milliárd dolláros tőkeinjekciót kap elsőbbségi átváltható kötvények formájában.
Kevesebb a hamis ezres. A Magyar Nemzeti Bank szakértői 2007 negyedik negyedévében 722 darab, forgalomból lefoglalt forintbankjegy-hamisítványt vizsgáltak meg. A helyzet jóval kedvezőbb, mint a harmadik negyedévben volt, amikor 3727 darab hamisítványt foglaltak le. A jelentős csökkenés annak köszönhető, hogy kivonták a régi 1000 forintosokat. (MTI)
A viharok miatt az egész országra kiadták a figyelmeztetést csütörtökre + videó
