Moszkva a jövőben nem tart igényt két Ukrajna területén lévő rakéta-előrejelző radarállomásra. A Kommerszant Ukraina című lap értesülése szerint az erről szóló határozatot Anatolij Szergyukov védelmi miniszter írta alá. A tárcához közel álló hírforrás szerint a munkácsi és a szevasztopoli, 1979-ben üzembe helyezett és 1992-ben Ukrajna tulajdonává nyilvánított, rakéták és űrobjektumok felismerésére alkalmas, négyezer kilométer hatótávolságú, Dnyepr típusú állomások funkcióját a stratégiai jelentőségű délnyugati irányban az Armavir közelében lévő, új, Voronyezs–M típusú radar veszi át. Ennek próbaüzeme 2006 decemberétől zajlik, hadrendbe állását idén tervezik. Az új radar „testvére” Szentpétervár közelében, Lehtusiban már üzemben van, és adatokkal látja el az orosz lég- és űrvédelmi erőket (VKO).
A hírforrás szerint az orosz lemondás egyik fő oka az, hogy miután 2005-ben a radarállomásokat az ukrán kormány a védelmi tárca hatásköréből az Ukrán Nemzeti Űrkutatási Ügynökség fennhatósága alá helyezte, és ennek következtében új, szakmájukkal még csak ismerkedő emberek kerültek oda dolgozni, az orosz fél részéről többször is kételyek merültek fel az Ukrajnából kapott információk hitelességével kapcsolatban.
Moszkva évente 1,5 millió dollárt fizetett a két radarállomás bérleti használatáért, Ukrajna viszont mintegy 4,4 millió dollárt költött azok fenntartására, illetve üzemeltetésük biztosítására.
Mivel Ukrajnának nincsenek stratégiai nukleáris erői, a ballisztikus rakéták előrejelzésére szolgáló lokátorokat valószínűleg nem fogja tovább üzemeltetni. Ez a lépés a helyi lakosság körében nyilvánvalóan népszerű lesz, hiszen a Dnyepr megjelenésekor Kárpátalján kisebb pánikot okozott, bár a radar elleni hatásos civil fellépést a szovjet rendszer szigora nem tett lehetővé. Emlékezetes, hogy akkoriban a nyugtalankodókat azzal akarták megnyugtatni a hatóságok, hogy csak egy „tésztagyárról” van szó.
Nem mindennapi nyaraló és rengeteg befektetés Kollár Kinga nevén
