Reformküldetés zsákutcában

2008. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Incselkedett a tavalyi esztendőben az istenadta nép a sajtóval, a politikai elemzőkkel. Hányszor hallhattuk-olvashattuk az aktuális közvélemény-kutatási adatok megismerése után a frappáns értékelést: mélyponton a koalíció, az MSZP, a miniszterelnök?! Aztán mindig kiderült, van még lejjebb. Az év végére elérte azt a szintet a kormányerők támogatottsága, amelyet egyes vezetőik korábban már olvadáspontként jelöltek meg. A parlamenti többség a kritikus helyzetekben mégis összezárt, Gyurcsány Ferenc túlélte a bizalmi szavazásnak tekinthető parlamenti döntéseket. A folyamatok belső logikája szerint azonban az ő minden ilyen taktikai győzelme egy újabb szeg a szocialisták koporsójában. A baloldal vezére a maga totális hiteltelenségével, neoliberális ihletésű, fantáziátlan társadalom- és gazdaságpolitikájával, mozgásteret az idén sem hagyó konvergenciaprogramjával malomkőként függ a fuldokló MSZP nyakában, amely végzetes köteléket a szocialisták tavaly többször is szorosabbra fonták (Gyurcsány pártelnökké választása, egészségbiztosítási törvény megszavazása stb.). Egyelőre nem látszik intellektuális erő a pártban a jobb kormányzáshoz szükséges fordulathoz, ezért a kormányfő részben okkal döngeti a mellét: a saját táborában nincs alternatívája. De látni kell az érem másik oldalát is: egy kis zsarolási közjáték után hiába választották meg pártelnöknek is, az MSZP-t nem tudta a maga képére formálni, a régi pártelit őrzi a pozícióit. Az év végére Gyurcsány Ferenc lendülete is megtorpanni látszott: kezdeményezései (lásd „köztisztasági” csomag) nem hoztak átütő sikert, tőle felettébb szokatlan módon kerülte a nyílt parlamenti összetűzést az ellenzékkel. Arra a kérdésre, hogy a „régi” MSZP 2008-ban elszánja-e magát a miniszterelnök-cserére, ebben a pillanatban senki nem tudhatja a választ.
Alighanem Lengyel László keserű írásai festik le a leghitelesebben azt a folyamatot, ahogy az úgynevezett reformértelmiség lassan kiszeret a kormányfőből. Ez a társaság Orbán Viktor hatalomtól való távol tartásának szent célja miatt elfordította fejét az első Gyurcsány-kormány trükkjei láttán, s még az őszödi botrányt is bevette a gyomra. Csakhogy mára világossá vált, hogy a szemükben addig szinte mindent igazoló reformküldetés zsákutcába jutott, ez magyarázhatja az úgynevezett SZDSZ olykor látványosan megnyilvánult elhidegülését. A ciklus első fele lassan eltelik, de az új Magyarország gyurcsányi utópiája csak nem akar testet ölteni. A változtatások legfőbb terepén, az egészségügyben például a kapacitásszűkítés nem átgondolt reformtervet, hanem nagyon is kádári, etatista logikát követett, amikor a központ dönt kórházak és ágyak sorsáról a helyi lobbicsoportok erejétől függően. A több-biztosítós egészségügyi modell majdani működésével kapcsolatban pedig még mindig túl sok a kérdőjel. Figyelmet érdemel ugyanakkor, hogy az „SZDSZ” a mai rémes állapotában (Kóka János pártelnöksége) is át tudta verni – igaz, komoly, bár szándéka szerint csupán átmeneti engedmények árán – fundamentalista koncepcióját a szocialistákon.
Gyurcsány Ferenc tavaly többször is azzal hitegette az országot és híveinek fogyatkozó táborát, hogy már túl vagyunk a nehezén. Ám a koalíció számára kedvező belpolitikai klímaváltozásnak továbbra is hiányoznak a feltételei, egyelőre hosszabb távon sem látni biztos kitörési pontokat. Itt vannak a kemény év eleji áremelések, a gazdaság pang, a lakosság és a vállalkozások jelentékeny része lassan feléli tartalékait, adósságcsapdába kerül, bukásra állnak a kabinet kirakatberuházásai. Maradnak, elvileg, az uniós pénzek; az idén talán már számottevő kifizetések is lesznek. Önkormányzati miniszterként Bajnai Gordon szilárdan kézben tartja a rendszert, amelytől távol tartja az ellenzéket, s kivételes pozícióját alighanem a saját politikai jövőjének építgetésére is használja. Ám ezzel a módszerrel a koalíció alaposan csökkenti annak az esélyét, hogy az uniós pénzek érkezése az egész ország számára átélhető sikertörténet legyen. Egyelőre a reklám dübörög csak…
A 2006-ban láthatóvá vált gazdasági-erkölcsi-bizalmi, azaz politikai válság 2007-ben velünk maradt, s az új évben is ennek következményeivel küzd majd az ország. A baloldal identitásválságához hasonlóan a gazdasági krízis is elmélyült: a szakemberek által bírált szerkezetben végrehajtott hiánycsökkentés (e téren még mindig negatív rekorderek vagyunk az Európai Unióban!) roppant növekedési áldozattal járt. Gyurcsány Ferenc Balatonőszödön azt is beismerte, hogy a szocialista–szabad demokrata páros kedvező világgazdasági környezetben taszította 2006 derekára a pénzügyi válság szélére az országot; még a Gondviselést is emlegette szónoklatában. Belegondolni is szörnyű, mi lesz, ha a külső környezet egyszer számunkra kedvezőtlenül változik: ezzel a végletekig legyengített gazdasággal, ezzel a példátlanul tehetségtelen kormányzati garnitúrával valóban csak fohászkodhatunk.
Hol válság van, ott válság van: a lezüllesztett közéletben burjánzik a korrupció. Egy teljes újságoldal is kevés lenne a tavaly nyilvánosságra került, a kormánypártokat érintő kétes ügyek felsorolásához, amelyek közül kétségkívül kimagaslik az MSZP-re újabb csapást mérő Zuschlag-botrány. Sajnos folytatódott a jogállami intézmények lejáratása; a normaszegő gyurcsányi hatalom tudatos törekvése a demokratikus rendszer kiüresítése, formálissá silányítása. Mindennek pedig egyenes következménye a választók kiábrándulása, elfordulása a közélettől.
Az elégedetlenség egyik jele a közvélemény-kutatásokban kimutatott, széles körben érzékelhető vágy egy harmadik politikai erő színre lépésére. Ez mellesleg az MDF Dávid Ibolya által megjelenített stratégiájának csendes bukása, hiszen hiába ostorozza a fórum a két nagy pártot, a választók nem benne látják a harmadik erőt (ettől még kis szerencsével legközelebb is átugorhatja éppen a parlamenti küszöböt). Erre a szerepre egyelőre nincs jelentkező, ami egyéb tényezők mellett annak is köszönhető, hogy az elégedetlen választók abban már nem egységesek, pontosan milyen típusú pártnak is adnák szívesen a voksukat.
A Fidesz elmondhatja magáról, hogy sikeres évet zárt, hiszen nemcsak megtartotta, de bővítette is szimpatizánsai táborát. Bár sokan jósolták, nincs vezetési válság a pártban, Orbán Viktor újraválasztott elnök pozíciója szilárd. A polgári szövetség szisztematikus erőfeszítéseket tett a kormányképességéről kialakult választói vélekedés javítására, ennek része az év végén elfogadott új program. Sok az ellenzékkel is elégedetlen, türelmetlen jobboldali szavazó (nekik is szólt a kordonbontás gesztusa), de a radikálisok nem értek el áttörést, még a gárdaügy sem ártott a Fidesznek.
Ám az, hogy pontosan milyen állapotban is van a vezető ellenzéki párt, a közelgő háromigenes népszavazás kampányán lesz lemérhető. Akkor, éles helyzetben derül majd ki, hogy tanult-e a Fidesz a 2006. tavaszi választási vereséghez vezető súlyos hibákból. Az akkori katasztrófakampány megismétlése könnyen kínos helyzetbe hozhatja a pártot. Hiszen ahhoz, hogy egyáltalán kiderüljön, a népszavazással mint legerősebb alkotmányos eszközzel kikényszeríthető-e politikai fordulat, előbb meg kell nyerni azt. Ami nem pusztán az igenek győzelmét, hanem az eredményességet is jelenti. A Fidesz a saját kárán is megtanulhatta, hogy a politikában nincsenek előre lefutott meccsek. Megtanulta?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.