Szerbiában előzheti a Molt a Gazprom

Vételi ajánlatot tett az orosz gázipari óriáscég, a Gazprom a szerb NIS-re, amely által versenyen kívül juthat hozzá az energiaszolgáltató többségi tulajdonához. A társaságot eredetileg pályáztatással privatizálták volna, s a Mol is érdeklődött az üzlet iránt.

Dékány Lóránt
2008. 01. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még a szerb kormányt is megosztotta az orosz Gazprom azon ajánlata, miszerint pályáztatás nélkül megvennék a délkelet-európai ország energiaszolgáltatója, a NIS 51 százalékos részvénycsomagját – számolt be a Financial Times belgrádi tudósítója.
A többségi tulajdonért kínált 590 millió dollár egyes kormánytagok szerint elmarad attól az ártól, amelyet a versenyeljárás eredményezne. Ám az állami tulajdonú orosz gázipari óriás a pénzen kívül többet is ajánl Szerbiának: mégpedig azt, hogy az ország fontos szerephez jut majd a Déli Áramlat gázvezetékprojektben. A Gazprom az eredményes tranzakció esetén ígérete szerint az országon vinné keresztül a csőrendszert, egyben évtizedekre biztosítva Szerbiának az alacsony átviteli díjat és gázárat. Emellett déli szomszédunknál egy 10 milliárd köbméter kapacitású földgáztározó is épülne – bár ez utóbbi a Financial Times által idézett szakértők szerint nem számít túl nagynak, mert csupán csak Szerbia ellátásának biztosítására alkalmas, ugyanakkor a nagy bevételt termelő nyugat- és kelet-közép-európai piac kiszolgálása továbbra is más úton történne. A tározó megépítéséért cserébe a Gazprom és leányvállalata, a Gazpromnyeft 5 éves monopóliumába venné – az addigra már tulajdonába kerülő NIS-szel karöltve – a finomítási tevékenységet, s ugyanezen időtartamra megtiltaná a magánszektornak az olaj- és gázbehozatalt. Mladjan Dinkics szerb gazdasági miniszter „megalázónak” nevezte az orosz vállalat ajánlatát, mivel az még a NIS 1,2 milliárd dolláros jegyzett tőkéjének felét sem éri el. Igaz, a Gazprom emellett a következő 4 évben további 730 millió dolláros beruházást vállalna. Vojiszlav Kostunica miniszterelnöknek viszont jól jöhet Oroszország támogatása a Koszovó függetlenedési kísérletét elnyomni igyekvő „harcban”.
A szerb gázpiac 60 százalékát lefedő NIS-ért korábban a Mol, az OMV és a Lukoil is bejelentkezett, bár az akkori híradások még arról szóltak, hogy mindössze 25 százalékot értékesítenének privatizációs eljárással. Jelenleg az orosz ajánlat elfogadhatóságát vizsgálják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.