Tarlós: Vészhelyzet északon

A parlamenti választások kampánya alatt Gyurcsány Ferenc nem az ellenzéket csapta be, hanem saját választóit. Politikai gondolkodástól függetlenül a tisztességes emberek immár belátják, a kormány alkalmatlan feladata ellátására, s úgy vélik, komoly szociális problémák lesznek, ha az MSZP–SZDSZ-koalíció hatalmon marad, s folytatja nemzetpusztító politikáját – fogalmazott lapunk kérdésére gömöri látogatásakor Tarlós István, aki a Fidesz népszavazási kampányát irányítja.

Tolcsvai L. László
2008. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pesti Imre átcsoportosítana. A Fidesz azt követeli a kormánytól, hogy ne tartsa fenn a kormányzati negyed feleslegessé vált projektirodáját, hanem annak költségvetését az egészségügyre fordítsa – hangsúlyozta tegnap Pesti Imre. A fideszes képviselő emlékeztetett, már korábban kifogásolták, hogy a projektigazgatóság számára 2,756 milliárd forintot csoportosítottak át, amelyből a beruházás lefújása ellenére továbbra is fizetik az iroda működését. Pesti Imre szerint a kórházi széfekre elkölteni kívánt hárommilliárd forint szintén teljesen értelmetlen, ez az összeg is inkább a vizitdíj eltörlése miatt a háziorvosoktól kieső összeget pótolhatná. A legnagyobb ellenzéki párt emellett a tb-kassza jelentős többletét, amit az egészségügyből vontak el, a háziorvosoknak adná oda a vizitdíj kiváltására. A kormány eredetileg 40 milliárdot akart beszedni a kórházi napidíjból és a tandíjból, ebből azonban csak 22-25 milliárd teljesült, a következő költségvetési évben pedig már csak 14 milliárdról van szó; ezzel szemben áll az a 140 milliárd, amit kormányzati negyedre akartak költeni.


Humanitárius katasztrófa elé néz Magyarország, különösképpen az északkeleti régió, ha a kormány reformnak nevezett rombolását nem állítjuk le – jelentette ki Tarlós István. A politikus elmondta: kampánykörútja során most először tapasztalta igazán, mennyire nagy a baj az egészség- és az oktatásügy területén. Emlékeztetett arra a televíziós kampányvitára, amikor Orbán Viktorral vitázott Gyurcsány Ferenc, és a jobboldal miniszterelnök-jelöltjét azzal vádolta meg, hogy élezi a feszültséget az országban, s vízióival megtéveszti az állampolgárokat. Tarlós felhívta a figyelmet, a Fidesz elnökének minden akkori mondata beigazolódott a privatizációval és a rossz kormányzati döntésekkel kapcsolatban. Úgy véli, Orbán Viktor előrejelzéseit a putnoki, a kazincbarcikai és az edelényi látogatásának tapasztalatai alá is támasztották, hiszen ezen a vidéken küzd rendkívül súlyos anyagi, erkölcsi és morális gondokkal a lakosság.
Tarlós István közölte, a vizitdíj, a kórházi napidíj, valamint a tandíj bevezetésével és egyéb megszorításokkal a kormány elérte, hogy a népesség jelentős része ne menjen orvoshoz. Az ok pedig egyszerű: a szegény embereknek sokszor egy vizitdíjra való 300 forintjuk sincs. A jelenlegi helyzet következményeit néhány év múlva érezhetjük – hangoztatta. Mint azt kazincbarcikai kórházlátogatása során mondta, a rosszindulatú daganatos betegséget a kezdeti stádiumban még meg lehetne gyógyítani, de később a páciensnek esélye sem marad a gyógyulásra. A gömöri vendég az előjelekből feltételezi, hogy a szociálliberális koalíció hatalmas összeget fordít majd a népszavazási ellenkampányra, mindazonáltal Tarlós Istvánnak meggyőződése: az emberek bölcsek, véleménye szerint többségük elmegy majd szavazni, s mindhárom szociális kérdésben, így a tandíj, a kórházi napidíj és a vizitdíj eltörlése ügyében egyaránt igennel voksolnak.
Az MDF nem támogatja a Fidesz által kezdeményezett népszavazást – jelentette ki tegnap Herényi Károly, a párt parlamenti frakcióvezetője az MTV Nap-kelte című műsorában. Ezt azzal magyarázta, hogy a népszavazás roppant komoly dolog, és csak komoly témákat lehet népszavazás útján eldönteni. – Mi vagyunk annyira finnyásak, hogy ostoba kérdésekre nem nagyon szeretnénk ostoba válaszokat adni, választóink pedig elég értelmesek és intelligensek ahhoz, hogy ezt tudják – fűzte hozzá.

Nem pótolnák a vizitdíjat. – Az egészségügyi tárcának sem módja, sem lehetősége nincs arra, hogy a kieső összeget pótolja a háziorvosok számára, ha a népszavazás eltörli a vizitdíjat – közölte tegnap Horváth Ágnes. Hozzátette: az Alkotmánybíróság döntése értelmében a vizitdíj nem költségvetési tétel, lehet róla népszavazást tartani, ezért a tárcának módjában áll, hogy semmit ne tervezzen helyette. Az egészségügyi miniszter szerint a háziorvosok átlagosan 200 ezer forinttal kevesebb bevételre számíthatnak, és a házi gyermekorvosoknál is csökken a finanszírozás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.