Embert még nem fertőzött meg a hét elején kitört madárinfluenza-járvány az indiai Nyugat-Bengál szövetségi államban, de már 56 ezer baromfi – javarészt csirke – pusztult el, és elővigyázatosságból több mint 400 ezer háziszárnyast semmisítenek meg. A betegség felütötte fejét a szomszédos Bangladesben is. Itt 20 elhullott csirkét találtak, és 1700 levágását rendelték el – adta hírül az AP.
Bangladesben már bebizonyosodott, hogy az emberre is veszélyes H5N1 vírus felelős a fertőzésekért, az indiai hatóságok azonban lehetségesnek tartják, hogy a hasonló tünetekkel járó Newcastle-kór is terjed az állományban. Ez a betegség csak az állatokat veszélyezteti. Az egészségügyi világszervezetnek (WHO) azonban már nincs kétsége afelől, hogy az eddigi legsúlyosabb madárvészjárvány pusztít Indiában, ahol 2006-ban jelent meg először a kór vírusa.
Azokon a területeken, ahol a laboratóriumi tesztvizsgálatok már bebizonyították a madárinfluenza jelenlétét, az egészségügyi alkalmazottak házról házra járnak, nem találnak-e magas lázzal vagy légzési nehézséggel küzdő embereket. Mindenütt felhívják a figyelmet a higiéniai követelmények betartására is. A bengáli népességnek több mint a fele írástudatlan, televíziója is csak keveseknek van, ezért nem tudnak az őket fenyegető veszélyről. Általában puszta kézzel nyúlnak elhullott csirkéikhez, rosszabb esetben el is fogyasztják őket.
Nem készségesek azok sem, akiknek levágásra ítélték a baromfiállományát, a felügyelők legtöbb esetben nehezen férnek az állatokhoz. Nagyobb baj, hogy az új fertőzésgócokat sem találják meg azonnal, mert a helybéliek eltitkolják az elhullott állatokat – írta a Reuters.
Nem mindennapi nyaraló és rengeteg befektetés Kollár Kinga nevén
