Öt-öt forinttal drágul ma a gázolaj és a benzin literenként, s emiatt több töltőállomáson újra 300 forint feletti áron kínálják az üzemanyagot. Az átlag sem marad el túlságosan e határtól, egy, a hazai benzinkutak árait közlő portál számításai szerint a legmagasabb gázolajár 310 forint, míg a legmagasabb benzinár 303 forint körül van. Az áremelés okát, mint mindig, a világpiacon kell keresnünk: egy hét csúszással most érezzük meg a százdolláros olaj hatását.
A mai drágulás már tény, a jövővel kapcsolatban azonban még egyhetes időtávlatban sem nagyon találunk egybevágó elemzői jóslatokat. Az egyik legnépszerűbb elképzelés szerint ebben az évben szükségszerűen lassulni fog a világgazdaság bővülési üteme, ami egyértelműen a beruházások visszaesését, s ezen keresztül az olaj és az üzemanyagok árának mérséklődését vonja magával. A lassulás fő felelőse az Egyesült Államok, amelyet a vártnál sokkal jobban megrázott a nem elsőrendű ingatlanhitelek sorozatos bedőlésével elindult gazdasági bizonytalanság, de az eurózónában és Japánban is a fejlődés mérséklődését várják. Mások úgy látják, hogy bár ez mind igaz, a lassulás még nem jelenti automatikusan az olaj árának mérséklődését, mert egyrészt a rengeteg válsággóc – Irak, Irán, Nigéria, Pakisztán stb. – miatt továbbra sem állhat helyre megnyugtatóan az olajkitermelés és -fogyasztás felbillent egyensúlya, másrészt pedig azért, mert a világ vezető gazdasági hatalmainak GDP-je már régen nem áll olyan szoros összefüggésben az energiaigényes ágazatokkal, mint korábban, közlekedésük ellenben egyre több üzemanyagot fogyaszt. A legpesszimistább forgatókönyvek ezért nemhogy árcsökkenéssel, de egyenest az olaj árának néhány éven belül történő megduplázásával számolnak. A középutas elképzelések szerint árcsökkenés és áremelkedés egyszerre jellemzi majd a piacot, s az ár a nyolcvan-kilencven, illetve a száz-száztíz dolláros szint között ugrál majd, mégpedig hevesen.
Cikkünk írásának pillanatában úgy tűnt, talán ez utóbbi véleményt igazolja vissza a valóság. Tegnap délután – hazai idő szerint – ugyan másfél dolláros nyerésre állt a nyersolaj ára New Yorkban a legközelebbi, februári szállítási határidőre, de még így sem érte el a 97 dollárt. Szokás szerint elmaradt ettől a Brent-ár, az európai referenciakeverék hordójával 96 dollár körüli áron kereskedtek kedden Londonban.
Bóka János: Magyar Péter és a Tisza Párt programját Brüsszelben írják
