Választ keres az államfő kifogásaira az MSZP

Zsebõk Csaba
2008. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több módosító javaslatot készít elő az MSZP a biztosítási törvényhez. Ismert: a jogszabályt Sólyom László köztársasági elnök nem írta alá, hanem visszaküldte az Országgyűlésnek. A szocialisták már korábban egyértelművé tették, hogy érdemi pontokon nem változtatnak. Tegnap is megerősítették, hogy a biztosítói modellváltás alapjait nem érintik majd a módosítások. Noha az indítványok még nem készültek el, tegnap az MSZP-frakció informális ülésen egyeztetett azok témaköréről.
Úgy tudjuk, többek között olyan javaslatokat készítenének, amelyek az államfő kifogásaira próbálnak választ adni. Elsősorban a garanciális elemeket erősítenék az újonnan alakuló egészségpénztárak alapításánál és működésénél. Az államfő azon kifogására, miszerint az új rendszerben kettészakadhat a társadalombiztosítás a szegények és a gazdagok között, azzal válaszolnának, hogy nagyobb betekintést engednének a rendszerbe a járulékfizetők képviselőinek. Például az Országos Érdekegyeztető Tanács vagy esetleg más, hasonló szervezet képviselőjének biztosítanának helyet valamelyik irányító testületben. Változás lenne az is, hogy a törvényben szabályoznák, melyek azok a nagy értékű beavatkozások, amelyeket nem az egészségpénztárak, hanem az állam finanszíroz majd egy központi alapból. Módosítanák például a tagtoborzásra vonatkozó időpontot is.
– Döntést nem hoztunk, szavazás nem volt, végigvettük, hogy hol kell módosítani a törvényt – így fogalmazott egy neve elhallgatását kérő szocialista politikus a frakcióülés után. Hozzátette: tárgyaltak arról a felvetésről is, hogy nevezzenek ki egy, a biztosítási reformot koordináló kormánybiztost. Forrásunk azt mondta: ezt sokan támogatnák a frakcióból. Az esetleges kormánybiztos személyéről még nem született döntés, de javaslat már érkezett.
A képviselőcsoport várhatóan február elején dönt majd a módosítókról, amelyeket az Országgyűlés egészségügyi bizottsága nyújt majd be a parlamentnek. Várhatóan akkor határoznak majd Tóth Károly „felmelegített” javaslatáról is, amely a vizitdíj és a kórházi napidíj megszüntetésére vonatkozik. Ismeretes: a képviselő ezt a javaslatot korábban már benyújtotta a parlamentnek, ám miután párttársai kihátráltak mögüle, visszavonta azt.
Karsai József szocialista honatya, Battonya polgármestere a frakció informális ülése után lapunknak azt mondta: fenntartja korábbi véleményét, tehát másodszorra csak akkor szavazza meg az egészségbiztosításról szóló törvényt, ha a magántőke nem kap benne hangsúlyos szerepet, vagyis nem üzleti alapú lesz a biztosítás. – A törvény akkor volna jó, ha kihagynánk belőle a magánszférát, ugyanis még most sem tudom elmagyarázni a választóimnak, hogy a magánbiztosítóknak miért éri meg a jelenleg tervezett rendszerbe belépniük – nyomatékosította Karsai, aki azt is elvárja, hogy garanciákat kapjon arra: nem a szegények és a gazdagok biztosítója jön létre. Ha mindezekre nem lát biztosítékot, akkor nem szavaz igennel Battonya polgármestere, aki úgy véli: nagyon alaposan át kell nézni a törvényszöveget, ugyanis amit a jogszabály nem tilt majd, azt meg lehet csinálni, legalábbis az általa felkért szakértők elemzése ezt bizonyítja. Karsai megerősítette, hogy támogatja Tóth Károly módosító indítványát a pénztárak irányító testületeinek összetételéről. – Még van időm mérlegelni, hogyan szavazok, ugyanis február 4-én lesz az az egész napos rendes frakcióülés, amelyen a módosító indítványok sorsa eldől, jelen állás szerint a törvényről pedig csak rá egy hétre döntünk a parlamentben – tette hozzá a battonyai városvezető.
Jövő szerdáig van lehetőségük az MSZP-frakció tagjainak módosító indítványok benyújtására az egészségbiztosítási törvényhez, a képviselőcsoport február 4-i évadnyitó ülésén dönt arról, melyeket támogatja – erősítette meg Kökény Mihály a frakció ülése után. – Senki nem akar üzleti alapú több-biztosítós rendszert. Ez a törvény nem erről szól. Ha erről szólt volna, a szocialista párt nem szavazta volna meg, nem fogadta volna el. Ez a törvény arról szól, hogy a közpénz felhasználását az egészségügyben érdekeltségi alapon tegyük célirányosabbá, ezt kontrolláljuk – ezekkel a szavakkal jellemezte a szocialista frakció egészségügyi munkacsoportjának vezetője a köztársasági elnök által az Országgyűlésnek visszaküldött jogszabályt. Kökény kitért arra, hogy az informális frakcióülésen szóba került: megfelelő szakmai teamnek kell létrejönnie a jogszabály végrehajtásához. A politikus hozzátette: ez akár kormánybiztos is lehet, de – mint mondta – nincs olyan igény, hogy pártok jelöljék. Az MSZP egészségpolitikusa elmondta: a frakció ülésén, amelyen Karsai József képviselő nem szólalt fel, szó volt a vizitdíjról, ám nem a népszavazással, hanem a törvénnyel összefüggésben. De a többség nem kezdené újra a róla szóló vitát – tette hozzá Kökény Mihály.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.