Vizsgálat a Samsungnál

A Samsung dél-koreai vállalatcsoport állítólagos korrupciós ügyeit vizsgáló ügyészek szállták meg a hét elején a társaság szöuli székházát. A vizsgálat tavaly novemberben kezdődött, amikor a cégcsoport egyik volt vezető jogásza azt állította: a Samsung 215 millió dollár értékű titkos pénzalapot hozott létre befolyásos személyiségek, köztük ügyészek, bírák és állami tisztségviselők megvesztegetése céljából.

MN-összeállítás
2008. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több tucat ügyész jelent meg tegnap a Samsung dél-koreai vállalatcsoport szöuli székházának stratégiai tervező irodájában, miután a cég egyik volt vezető jogásza azt állította, hogy a Samsung 215 millió dollár értékű titkos pénzalapot hozott létre befolyásos állami tisztségviselők megvesztegetésére. Egy nappal korábban Lee Kun-hee, a Samsung elnöke és hét másik cégvezető irodáját kutatták át. Egész sor dokumentumot foglaltak le, részleteket azonban egyelőre nem közöltek – adta hírül az AP.
Kim Yong-chul, a lavinát még novemberben elindító jogász – korábban maga is ügyész volt – azt is állította, hogy a titkos pénzalap más célt is szolgált: az elnök felesége abból vásárolt értékes művészeti alkotásokat a cég Leeum nevű múzeumának. A jogász szerint a Samsung titkos pénzalapjából vette meg egy szöuli galéria vezetője Roy Lichtenstein Happy Tears (Boldog könnyek) című képét is, amely a Christie’s aukciósház New York-i árverésén 7,1 millió dollárért (1,2 milliárd forintért) kelt el 2002-ben.
A nemzetgyűlés korábban független vizsgálatot rendelt el az ügyben, a Samsung azonban alaptalannak mondta a vádakat. A szóvivő közölte, sem a Samsung művészeti múzeumának, sem Lee Kun-hee elnök feleségének nem volt köze a Lichtenstein-kép megvásárlásához, az asszony a műkincseket saját pénzéből vette. Az óriási dél-koreai ipari vállalatcsoportokat érintő botrányok sorában nem ez az első. Gyakran felvetődik, hogy befolyásolják a kormányzati döntéseket, kétes eszközökkel jutnak támogatásokhoz és megkerülik az adószabályokat. Lee Kun-heet – más vezető üzletemberekkel együtt – már 1995-ben azzal vádolták, hogy megvesztegette Roh Tae-woot, a korábbi dél-koreai elnököt, s ezért 1996-ban kétévi – próbaidőre felfüggesztett – börtönre ítélték.
A Forbes magazin a Samsung 65 éves elnökét a világ 314. leggazdagabb embereként tartja számon. Vagyonát 2,9 milliárd dollárra (493 milliárd forintra) becsüli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.