Elsősorban azt kell bemutatni a jelentésben, hogy a területre tervezett projekt, erőmű milyen mértékben veszélyeztetheti a világörökségi értékeket – nyilatkozta az MTI-nek Fejérdy Tamás. A KÖH helyettes vezetője hozzátette: kiindulásnak a terület kezelési tervét tekintik, ki kell térniük a természeti és épített értékek védelmére, és azt is meg kell vizsgálni, a pillanatnyi magyarországi szabályozás alkalmas-e arra, hogy a védelem megvalósuljon.
Fejérdy kiemelte: a világörökségi helyszíneket érintő végrehajtási irányelvek egyik pontja kimondja, ha valamely helyszínen nagyobb arányú fejlesztést terveznek, azt jelezni kell. Ezt megtette a civil szféra és ők is. Az UNESCO Világörökség Központtól reagálásként érkezett az a felkérés, hogy a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága adjon úgynevezett megőrzési állapotjelentést a tokaji helyszínről.
A készülő jelentést a tervek szerint a nyár közepén tárgyalja a nemzetközi bizottság. A KÖH elnökhelyettese a jelentés tartalmát nem kívánta „megelőlegezni”, azt azonban jelezte, hogy a fejlesztést sok szempontból vizsgálva, szakemberek bevonásával állítják össze a dokumentumot.
Mint arról korábban beszámoltunk a szalmaégető koalíciós vitát is eredményezett. Fodor Gábor SZDSZ-es környezetvédelmi miniszter először népszavazás kezdeményezését javasolta a helyieknek a parlamentben, amellyel még megvétózhatják a szükséges engedélyekkel már bíró üzem megvalósulását, majd levelet küldött Hiller István oktatási és kulturális miniszternek. Ebben azt az örökségvédelmi törvényt kritizálja, amely alapján engedélyt kaphatott a szerencsi erőmű. Fodor lapunknak elmondta: azért írt levelet, mert jelenleg nincs részletes szabályozás a kulturális örökségvédelmi törvényben arra, hogyan kell kezelni a világörökségi területeket. A tokaji világörökségi táj közvetlen szomszédságában felépíteni tervezett – egyébként környezetbarát – szerencsi biomassza-erőmű többek között a joghézag miatt kaphatott egységes környezethasználati engedélyt, hiszen ahhoz a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal is hozzájárult, pedig az üzem látványa nem illik a környezetbe. Fodor Gábor ezért kezdeményezte a kulturális miniszternél, hogy pótolja a világörökségi területek megóvásával kapcsolatos szabályozást. Álláspontja szerint attól, hogy egy beruházás környezethasználati engedéllyel rendelkezik, még nem feltétlenül kell megvalósulnia, az összes érintett település részvételével megtartott helyi népszavazás lehetne a megoldás. Ismeretes, Hujber Ottó szocialista vállalkozó vezetésével a BHD Hőerőmű Zrt. megkezdte egy szalmaégető építését Tokaj-Hegyalja kapujában. A borászok és a környezetvédők a borvidék hírneve és a táj védelmében tiltakoznak.
Ursula von der Leyen retteg a szavazástól, kiderült mekkora támogatásra számíthat
