Vizsgálják az erőműtervet

Jelentést készít a tokaji világörökségi helyszín állapotáról a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH). A dokumentumot február 1-jéig kell eljuttatni az UNESCO párizsi központjába. A tokaji helyszínről szóló úgynevezett megőrzési állapotjelentés azért is fontos, mert a Tokaj környékén élők tiltakoznak a tájegységbe tervezett szalmaégető erőmű megépítése ellen.

Munkatársunktól
2008. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsősorban azt kell bemutatni a jelentésben, hogy a területre tervezett projekt, erőmű milyen mértékben veszélyeztetheti a világörökségi értékeket – nyilatkozta az MTI-nek Fejérdy Tamás. A KÖH helyettes vezetője hozzátette: kiindulásnak a terület kezelési tervét tekintik, ki kell térniük a természeti és épített értékek védelmére, és azt is meg kell vizsgálni, a pillanatnyi magyarországi szabályozás alkalmas-e arra, hogy a védelem megvalósuljon.
Fejérdy kiemelte: a világörökségi helyszíneket érintő végrehajtási irányelvek egyik pontja kimondja, ha valamely helyszínen nagyobb arányú fejlesztést terveznek, azt jelezni kell. Ezt megtette a civil szféra és ők is. Az UNESCO Világörökség Központtól reagálásként érkezett az a felkérés, hogy a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága adjon úgynevezett megőrzési állapotjelentést a tokaji helyszínről.
A készülő jelentést a tervek szerint a nyár közepén tárgyalja a nemzetközi bizottság. A KÖH elnökhelyettese a jelentés tartalmát nem kívánta „megelőlegezni”, azt azonban jelezte, hogy a fejlesztést sok szempontból vizsgálva, szakemberek bevonásával állítják össze a dokumentumot.
Mint arról korábban beszámoltunk a szalmaégető koalíciós vitát is eredményezett. Fodor Gábor SZDSZ-es környezetvédelmi miniszter először népszavazás kezdeményezését javasolta a helyieknek a parlamentben, amellyel még megvétózhatják a szükséges engedélyekkel már bíró üzem megvalósulását, majd levelet küldött Hiller István oktatási és kulturális miniszternek. Ebben azt az örökségvédelmi törvényt kritizálja, amely alapján engedélyt kaphatott a szerencsi erőmű. Fodor lapunknak elmondta: azért írt levelet, mert jelenleg nincs részletes szabályozás a kulturális örökségvédelmi törvényben arra, hogyan kell kezelni a világörökségi területeket. A tokaji világörökségi táj közvetlen szomszédságában felépíteni tervezett – egyébként környezetbarát – szerencsi biomassza-erőmű többek között a joghézag miatt kaphatott egységes környezethasználati engedélyt, hiszen ahhoz a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal is hozzájárult, pedig az üzem látványa nem illik a környezetbe. Fodor Gábor ezért kezdeményezte a kulturális miniszternél, hogy pótolja a világörökségi területek megóvásával kapcsolatos szabályozást. Álláspontja szerint attól, hogy egy beruházás környezethasználati engedéllyel rendelkezik, még nem feltétlenül kell megvalósulnia, az összes érintett település részvételével megtartott helyi népszavazás lehetne a megoldás. Ismeretes, Hujber Ottó szocialista vállalkozó vezetésével a BHD Hőerőmű Zrt. megkezdte egy szalmaégető építését Tokaj-Hegyalja kapujában. A borászok és a környezetvédők a borvidék hírneve és a táj védelmében tiltakoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.