A lényeg: három húszas

Elfogadta az Európai Unió új, átfogó klímavédelmi programját és energiastratégiáját az Európai Bizottság. Ennek értelmében 2020-ig 20 százalékkal kell csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, és ugyanennyivel kell növelni a megújuló energiaforrások használatát – ami többek szerint nem megvalósítható. A program egy igazán lényeges elemében tér csak el a márciusi tervezettől: a nehézipari létesítmények ingyen juthatnak kibocsátási joghoz.

Dékány Lóránt
2008. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Heti három euróba, vagyis körülbelül 750 forintba kerül majd minden uniós állampolgárnak az új klímavédelmi program végrehajtása – jelentette ki tegnap José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament előtt, miközben ismertette a kidolgozott stratégiát a tagállamok képviselőinek.
Az új program túl sok elemében nem tér el a márciusban elkészített tervezettől. Legfőbb célkitűzése, hogy 2020-ra 20 százalékkal legyen alacsonyabb az 1990-es szinthez képest az üvegházhatású gázok kibocsátási értéke, valamint ugyanekkora mértékben emelkedjen a megújuló energiaforrások felhasználási aránya – ezért is nevezik „három húszas” tervnek. A régi tervezet szerint ugyanakkor 2013-tól a nehézipari egységeknek meg kellett volna vásárolniuk a károsanyag-kibocsátási jogot, ám a kész változat értelmében továbbra is ingyen juthatnak ehhez. Barroso ezt az európai versenyképesség fenntartásával indokolta. Ez volt ugyanis a szkeptikusok legfőbb kifogása az új program ellen, hiszen a távol-keleti országok – Kína vezérletével – nyíltan deklarálták, hogy nem kívánnak klímavédelmi lépéseket tenni, amíg a lakosság szociális problémáit nem orvosolják. A bizottság elnöke úgy véli, globális stratégiát kellene kidolgozni, hogy a zöldintézkedések ne a versenyképességtől függjenek. Az energiaterv kitér a bioüzemanyagok használatára is, amelyek részarányát 10 százalékra növelik. Barroso szerint ez segítené a kontinens energiafüggésének leküzdését, „hogy ne olyan államoknak legyünk kiszolgáltatva, amelyek nem a barátaink”.
A legnagyobb európai parlamenti pártok egyöntetűen támogatták az elkészült dokumentumot, a zöldek viszont számos kifogást emeltek ellene. Legfőbb érvük az volt, hogy a bioüzemanyagokba fektetett energiát inkább a szállítási politika kedvezőbbé tételére kellene fordítani. Emellett elhangzott olyan vélemény is, amely szerint a célkitűzések megvalósíthatatlanok, 1990 óta ugyanis mindössze 5 százalékkal sikerült lefaragni a tagállamok szén-dioxid-kibocsátását. A Fidesz európai néppárti delegációja – közleménye szerint – fenntartásokkal bár, de üdvözölte a stratégiát. Barsiné Pataky Etelka és Glattfelder Béla képviselők pozitívumként értékelték, hogy a tagállamok maguk határozhatják meg, miként kívánják elérni a kitűzött célokat. Ugyanakkor nem látják kidolgozottnak, hogy a klímavédelmi csomag milyen terheket ró a hazai vállalkozásokra és az energiaárakon keresztül a lakosságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.