Bár magára a roncsra tavaly bukkantak rá, régészek csak most erősítették meg, hogy egy rendkívül értékes lelőhelyről van szó, amely jelentősen hozzájárulhat az Adriai-tenger keleti partvidékén élő korai görög jelenlét megértéséhez.

Jurica Bezak, a Horvát Konzervációs Intézet víz alatti régészeti osztályának vezető restaurátor-régésze, a kutatás vezetője elmondta:
a hajó gerincének jó állapotban fennmaradt maradványai különösen jelentősek, a fényűző hellenisztikus kerámialeleteknek pedig nincs párjuk.
Aprólékos, türelmes és precíz munkával, egymás után kerültek napvilágra olyan tárgyak is, mint az érmék, a kerámiák vagy egyéb személyes holmik, továbbá emberi maradványok és a hajó tökéletesen megőrzött törzse – hangsúlyozta. Marko Lete búvár rámutatott: tisztán látható a hajó építési módja, a kidolgozása és pontossága pedig lenyűgözőnek számít abban a korban, ólombevonattal és jól megőrzött fával.
Ahogy a roncsot fokozatosan ásták elő a tengermeder aljáról, olyan leletek is napvilágot láttak, amelyek úgy néztek ki, mintha tegnap tették volna őket oda – fogalmazott.
Az elsüllyedt hajó ellátmányt szállított az újonnan alapított kolónia – Issa – lakói számára. A hajó luxuskerámiákat, amforákat, valamint olajjal, fűszerekkel és feldolgozott élelmiszerekkel teli edényeket szállított. A talált bronzérmének az egyik oldalán egy emberi fej, a másik oldalán egy kecske alakja látható. Az előkerült emberi maradvány – amely egy alkarcsont – nagyon jó állapotban van, és megállapítható lesz belőle a személy kora és neme.
Összességében egy időkapszulára bukkantunk, mintha lefagyasztották volna a történelem egy pillanatát, most pedig lehetőséget kapunk arra, hogy feltárjuk az egész történetet
– mondta Bezak. A feltárás eredményei 50–100 év pontosságú kormeghatározást adhatnak arra az időszakra, amelyben a hajó elsüllyedt. Ezzel pedig új betekintést nyerhetünk az akkori kolonizációra és a kereskedelmi kapcsolatkora Szirakúza és gyarmata, Issa (Vis sziget), valamint Párosz és gyarmata, Faros (Hvar sziget) között – tette hozzá a kutatás vezetője, megjegyezve, hogy ez nagyon fontos, mert az antik kor a mostani Horvátország területén éppen a szigetek gyarmatosításával kezdődött, majd onnan terjedt át a szárazföldre. Az elkezdett és még több évig tartó kutatást a Horvát Konzervációs Intézet régészei, valamint több Vis szigeti klub búvárai végzik Vis város Örökségmúzeumával együttműködve.