Hunyadi Mátyás király trónra lépésének 550. évfordulója alkalmából, a reneszánsz év részeként az Iparművészeti Múzeumban március 26. és június 30. között lesz látható a Beatrix hozománya – Az itáliai majolikaművészet és Mátyás király udvara című kiállítás, amely a XV. század végi itáliai luxusművesség kiemelt műfaját, a majolikaművészetet mutatja be, hazai és külföldi múzeumok anyagából.
A kiállítás célja kettős: egyrészt az Európában új kerámiatechnika, az ónmáz használatának korai megjelenésétől a majolikaművészet XV. századi kezdeteinek feltárása és az emlékanyag részletes bemutatása, másrészt a Mátyás-, illetve Jagelló-kori magyar királyi udvarban megjelenő majolikatárgyak eredetének és készítési körülményeinek alapos vizsgálata. A részben töredékes, de igen gazdag magyarországi anyagot Itáliából kölcsönzött, hasonló stílusú ép tárgyak egészítik ki a bemutatón, rámutatva a Magyar Királyság és az itáliai majolikaművészet központjai közötti élénk kapcsolatokra.
A kiállításon fő szerepet kap az a fényűző együttes, amelyből három nagyobb és egy kisebb dísztál maradt fenn a világ nagy múzeumaiban.
A Hunyadi Mátyás és Aragóniai Beatrix címereivel díszített, úgynevezett Corvin-tálak a XV. század majolikaművészetének csúcspontját jelentik. A készlet egyben az első jelentős uralkodói megrendelés volt, amely az Alpokon túlról érkezett Itáliába. A tálak készítési helye a legújabb kutatások alapján az Adria-parti Pesaro volt. A kiállítás a tálak ismert darabjaiból hármat mutat be a New York-i Metropolitan Museum of Art, a londoni Victoria and Albert Museum és a berkeleyi Phoebe A. Hearst Museum of Antropology gyűjteményéből.
Tusnádfürdő: 34 éves sikertörténet
