Biztosíték kell a mikrohitelekhez

Százszázalékos biztosítékkal, üzleti tervvel, a felvett kölcsön jogos felhasználását igazoló számlákkal, illetve adásvételi szerződésekkel lehet csak felvenni az Új Magyarország mikrohitelt, amely elsősorban kisebb vállalkozásoknak nyújt forgóeszköz- és beruházási hitellehetőséget. A viszonylag kedvező kamatozású konstrukcióban azok vehetnek majd részt, akiknek nincs tartozásuk pénzintézeteknél.

2008. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) „bombasztikus feltételekkel” hirdeti a néhány nappal ezelőtt útjára indított Új Magyarország mikrofinanszírozási programot, a lehetőségek távolról sem olyan kecsegtetők, mint azt az ügynökség honlapja ígéri. Az EU támogatásával biztosított hitelkonstrukciókat – amelyek elsősorban a mikro- és kisvállalkozásoknak, valamint egyéni vállalkozóknak szólnak – kétségkívül kedvező, 6,5 százalékos kamattal folyósítják, de az egyéb feltételek terén igencsak megkötik az igénylők kezét. A mikrokölcsönök 500 ezertől maximum hatmillió forintig vehetők igénybe beruházásra vagy forgóeszköz vásárlására – de csak kellő biztosítékok felmutatásával. A fedezet értékének el kell érnie a felvett hitel és a kamat együttes öszszegét, vagyis a vállalkozónak például saját lakását vagy egyéb ingóságát kell jelzálog alá helyeznie.
A biztosítékon kívül egy üzleti tervet is el kell fogadtatni a hitel folyósítását végző Mifin Mikrofinanszírozási Zrt.-vel, valamint a kölcsön folyósítása után számlákkal és adásvételi szerződésekkel kell igazolni a felvett összeg jogszerű elköltését. További nehezítő feltétel, hogy a kérelem benyújtásakor, illetve az azt megelőző fél évben a vállalkozásnak más pénzintézettel szemben nem állhat fenn tartozása – az egyetlen kivételt itt a forgóeszközhitel jelenti. Az alacsony kamatozású hitelforráshoz csak azok a vállalkozások férhetnek hozzá, amelyek éves árbevétele nem éri el a 200 millió forintot, s alkalmazottaik száma is alacsony, ezenkívül nincs tartozásuk az adóhatóságnak, a helyi önkormányzatnak vagy a közszolgáltatóknak.
A Mifin Zrt. feltételei szerint késedelmes fizetés esetén évi 31,5 százalékos büntetőkamattal kell számolni, a meg nem fizetett kamat után felszámított késedelmi kamat pedig 25 százalékos. Mindezek ellenére a most induló finanszírozási lehetőséget még mindig kedvezőnek találhatják azok a mikrovállalkozások, amelyek egyébként nem lennének képesek megfelelni a bankok követelményrendszerének. A beruházási célra igényelhető kölcsön esetében a tőketörlesztés türelmi ideje akár két év is lehet, forgóeszközhitelnél azonban csak legfeljebb két hónap. A hitelek futamideje a beruházásoknál elérheti az öt évet, addig a forgóeszköz-hitelek esetében egy esztendő a felső határ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.