Anglia legjelentősebb bronzkori leletére, mintegy ötszáz használati eszközre akadt rá véletlenül egy brit kincsvadász – adta hírül a BBC.
A 60 éves Tom Pierce buszsofőr, de szabad idejében régóta hódol szenvedélyének: fémkeresőjével elásott, elfeledett kincsek után kutat. Egy alkalommal dorseti iskolás gyerekeket szállított egy mulatság helyszínére, és amíg a diákokra várt, unalmában munkára fogta fémkeresőjét egy közeli mezőn.
A detektor hamarosan hangos sípolásba fogott, majd gazdája legnagyobb meglepetésére egy bronzból készült fejsze került elő. A buszsofőr másnap két másik kincsvadásszal újra felkereste a területet, ahol fémkeresőkkel három napon át kutattak. Ezalatt – három, egymástól mintegy ötven méterre rejtőző lelőhelyen – ötszáz bronzkori használati tárgyat, köztük 268 szekercefejet találtak. Tom Pierce szerint hihetetlen szerencséjük volt, mert ha csak egy-két méterrel odébb fognak a kutatásba, sohasem találtak volna semmit.
A becsületes kincskeresők bejelentették a leletet, amelyet most a British Múzeum szakértői vizsgálnak, és valószínűleg a múzeum meg is vásárolja azokat. Az archeológusok azt gyanítják, hogy a közelben megtalálhatják egy háromezer éves település nyomait is, ezért a helyszínen nagyobb feltárást terveznek. Feltételezik, hogy a terület egykori lakói fizetőeszközként használták a szekercefejeket, és a korabeli háborúk idején a földbe rejtették. Más vélemények szerint az isteneknek szánt áldozatul ajánlották fel azokat.
A gazdátlan kincsnek minősülő értékek megtalálóit és a mező tulajdonosát jutalom illeti meg, amelynek összege a lelet értékéhez igazodik. Előzetes becslés szerint a bronzkori tárgyak értéke nyolcvanezer angol fontra (27,5 millió forint) rúghat.
Súlyos balesetek miatt félbeszakították a VIII. Dagonya Extrém Fesztivált
