(Pozsony)
Kilenc orosz állampolgárságú csecsen és dagesztáni származású férfi vett részt abban a lövöldözésben, amely pénteken a délutáni órákban zajlott Pozsony egyik legnagyobb bevásárlóközpontjában. A Polus City Center kávézójában összesen negyven lövés dördült el – ennyire jutott eddigi vizsgálódása során a szlovák rendőrség, amely a helyszínen két pisztolyt és egy Skorpió géppisztolyt foglalt le. Azt azonban a rendőrök még nem tudják pontosan, milyen további fegyvereket használtak, ám azt igen, hogy a szombaton őrizetbe vett hat résztvevő között nem volt ott az, aki a halálos lövést leadta.
A szlovák rendőrség hétfőn fordult az Interpolhoz, együttműködik az Európai Unió minden államával és Oroszországgal is, hogy a három, még ismeretlen személyt beazonosítsák, és elfogják. Stanislav Jankovic, az országos rendőrfőkapitány általános helyettese szerint ugyanis meggyőződésük, hogy a három férfi elhagyta Szlovákiát. A szlovák nyomozók elsősorban az osztrákok segítségére számítanak. Kiderült ugyanis, hogy a kilenc csecsen és dagesztáni férfi közül csak négynek van szlovákiai tartózkodási engedélye, a többiek Ausztriában telepedtek le, és Bécsben élnek. Jankovic az újságírók kérdésére válaszolva elismerte, hogy a rendőrség már csak a két sebesültet tartja megfigyelés alatt, a többieket ki kellett engedniük. Így fogalmazott: „konkrétan egyikük esetében sem sikerült 48 óra alatt annyi bizonyítékot felhalmozni, hogy vádat emelhessünk ellenük”. Az is meglepte a sajtó képviselőit, hogy a rendőrfőkapitány helyettese azt mondta, hogy minden valószínűség szerint hirtelen haragból kezdtek egymásra lövöldözni a vita résztvevői. Azt azonban nem tudta megmondani Stanislav Jankovic, hogy egy békésre tervezett találkozóra miért vittek magukkal pisztolyokat, sőt géppisztolyt is az orosz állampolgárságú férfiak.
Annak ellenére, hogy a rendőrség a lövöldözést követően alvilági leszámolásról tájékoztatta a sajtót, Michal Kopcík, az országos rendőrfőkapitány első helyettese most azt mondja: az elkövetőkről a szlovák rendőrségnek péntekig semmilyen információi nem voltak. Állítólag nem követtek el semmit, amivel felhívták volna magukra a figyelmet, és ha csak származásuk miatt figyelte volna őket a hatóság, emberi jogaik ellen vét. Kopcík szerint a rendőrség az eset után 150 használható nyomot rögzített és rendelkezésre áll a térfigyelő kamerák felvétele is, egyelőre azonban még csak értékelik a nyomokat. Nem kapták még meg a DNS-vizsgálatok eredményeit sem, ezért kényszerültek három ember ellen elfogatóparancsot kiadni, az elfogottakat viszont elengedni.
A szlovák sajtó felháborítónak tartja a rendőrség magatartását. Szlovákiában ugyanis a tiltott fegyvertartás és -használat, a tömeges veszélyeztetés olyan bűncselekmény, amelyet a Polusban történt lövöldözés minden résztvevője ellen felhasználhattak volna a nyomozók ahhoz, hogy 48 órán túl is fogva tartsák őket. Most meg arra készülhetnek, hogy az elengedett négy embert is kerestethetik majd az Interpollal, nem csak a még ismeretlen hármat.
Tusnádfürdő: 34 éves sikertörténet
