Humanitárius válság Gázában

Élelmiszer és üzemanyag híján több tízezer palesztin özönlött tegnap a Gázai övezetből Egyiptom területére, miután álarcos fegyveresek pokolgépekkel átrobbantották a Gázát Egyiptomtól elválasztó kerítést. Az összesen 17 robbanószerkezet a fémkerítés mintegy kétharmadát tette tönkre, így a palesztinok könnyen átjutottak Egyiptomba, ahová olyan javakért mentek át, amelyekből hiány van a külvilágtól Izrael által hat napja hermetikusan elzárt Gázai övezetben.

Hírösszefoglaló
2008. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izrael azután zárta el a külvilágtól a tavaly június óta a Hamász irányítása alatt lévő Gázai övezetet, hogy megszaporodtak az onnan izraeli településekre irányuló rakétatámadások. Hétfőn átmeneti időre részlegesen feloldotta a zárlatot, s kedden érkezett is üzemanyag a Gázai övezetbe. A jelek szerint egyelőre kevés. „Az elválasztó kerítés felrobbantása tükrözi azt a katasztrofális helyzetet, amelyet a gázai palesztinok a zárlat miatt kénytelenek átélni” – olvasható a Hamász tegnapi közleményében.
*
Az egyiptomi határőrök és a Hamász rendőrei egyébként karba tett kézzel nézték, amint a palesztinok a beszerzett árukkal felszerelkezve térnek vissza az egyiptomi oldalról. Izrael aggályainak adott hangot, amiért a határátkelés lehetővé teszi a gázai iszlamista szervezetek számára, hogy fegyvereket vásároljanak Egyiptomban. Az aggodalmakra reagálva Hoszni Mubarak egyiptomi elnök közölte: bár utasította a biztonsági erőket, hogy ne tartóztassák fel a Gázából elsősorban élelmiszerért átkelő palesztinokat, de egyben hangsúlyozta, a határt szigorúan ellenőrzik, és a fegyverkivitelt megakadályozzák.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa mára napolta el a gázai övezet humanitárius helyzetéről tartott tanácskozását, de diplomáciai források szerint kevés az esély arra, hogy megállapodjanak egy nyilatkozattervezetben. Egy nevének elhallgatását kérő ENSZ-diplomata szerint kicsi a valószínűsége annak, hogy az Egyesült Államok, Izrael szövetségese elfogadja a 14 másik tag által jóváhagyott szöveget. A soros elnök, Líbia által benyújtott, nem kötelező érvényű nyilatkozattervezet felszólítja Izraelt: vessen véget a gázai övezeti zárlatnak, tegye lehetővé, hogy a humanitárius segély akadálytalanul eljusson a palesztin lakossághoz, és tartsa tiszteletben a nemzetközi jogot, különös tekintettel a humanitárius jogokra. Zalmay Khalilzad, az Egyesült Államok állandó ENSZ-képviselője elfogadhatatlannak nevezte a szöveget, mivel az nem tesz említést „az ártatlan izraeliek elleni rakétatámadásokról”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.