Kié lehet a Nyugat öröksége?

A magyar kultúra napján az m1-en indult útjára a Nyugat 100 című műsorsorozat, amely a legendás irodalmi folyóiratot ünnepli. A nyitány a VAM Design Centerben zajlott. A szerkesztők a rendezvényt a lap 25. évfordulóján a Zeneakadémián egykor rendezett ünnepséggel igyekeztek párhuzamba állítani.

Varga Klára
2008. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebből az alkalomból Esterházy Péter, Nádas Péter, Parti Nagy Lajos és Lator László olvasta fel Ottlik Géza a Nyugatot idéző írását, melynek fontos kitétele volt, hogy a súlyos belső ellentétek ellenére a nyugatos szerzők rendre összefogtak a külvilággal, a külső nyomásokkal szemben. A Nemzeti Színház új igazgatója egy híján épp e névsorban szereplőket hívta meg szerzőnek. (Lator nevét cseréljük ki a szintén jelen lévő Spiró Györgyére.)
*
A hatalmas hodály különféle termeiben is zajlott az irodalmi élet, miként a kamerák is mutatták, két dübörgő rockzenei bejátszás és nagytotál között: itt Grecsó Krisztián olvasott kedvenc szerzőjétől, amott Szabó T. Anna vagy éppen Takács Zsuzsa. Spirónak ünnepi falat jutott: ő olvasta fel Móricz Zsigmond egykori évfordulós zeneakadémiai beszédét. Más termekben slamelésre, vagyis költőinek vélt szövegek zenei alappal történő rappelésére nyílt lehetőségük a Nyugatot ünneplőknek, köztük a nem éppen szalonképes szövegeiről elhíresült Ludditák nevű rapegyüttesnek. De „felkent” költő is rappelt, arról például, hogy Ignotus Lótusz/ülésben és a többi nyugatos mennyire unalmasan nyugodtak lehettek egykor.
Móricztól egy sokadik teremben Fesztbaum Béla és Szabó Győző olvasott fel a Sáraranyból, gondos iróniával ízlelgetve az akkor még nyakatekert móriczi nyelvezetet. A helyszíni képeket Móricz és Babits elképzelt naplójából származó részletek szakították meg, Békés Pál tollából. Az udvaron Erdélyi József verseit énekelte egy kórus. El is hangzott, hogy Erdélyi volt a Nyugat legmegosztóbb személyisége, hiszen antiszemita és nyilas is volt, mégis szerepel a legendás zongorás zeneakadémiai fotón, amelynek most mása is készült, mai literátorokkal, köztük néhány „jobbos”-ként elkönyvelt irodalmárral: Vathy Zsuzsával, Temesi Ferenccel, Szakonyi Károllyal és Jókai Annával, de Tornai, Csoóri például nem volt a képen, sokan mások sem, őket nem is hívta senki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.