Kirohanás a vereckei emlékmű ellen

Jó egy évtizede vár a megváltásra, illetve az ukrán politika jóindulatára a Keleti-Beszkidek és a Máramarosi-havasok közötti átjárót biztosító Vereckei-hágó talán legfenségesebb pontján torzó állapotában a millecentenáriumi emlékmű, amely Árpád honfoglaló seregeinek a Kárpát-medencébe történő bejövetelére emlékeztet.

Székely Gergely
2008. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megálmodója, Kárpátalja egyik legjelentősebb szobrászművésze, Matl Péter – a környező népek népművészete közös motívumainak felhasználásával – egy meglehetősen bonyolult, többrétegű jelképrendszer, a hétágú virágforma és az azt tartó hatalmas kődarab által a hét magyar törzset és a vérszerződés kelyhét akarja szimbolizálni.
Nem oszlatták el az emlékmű sorsa körüli bizonytalanságot a legmagasabb szintű ukrán–magyar egyeztetések sem, jóllehet Sólyom László köztársasági elnököt tavaly Budapesten, alig tíz napja pedig Kárpátalján ukrán kollégája, Viktor Juscsenko teljes támogatásáról biztosította a kérdésben. A magyar államfő azon reményének is hangot adott, hogy bízik abban: az emlékművet már az idén az ukrán államfővel közösen fogják felavatni.
Közvetlenül a csúcstalálkozó előtt azonban ismét csak történt valami, amiről a köztársasági elnök nyilvánvalóan még nem tudhatott. Ülést tartott a megyei tanács, amely az idei esztendőre szóló költségvetés elfogadása után az egyéb kérdések között egy csomagban két határozati javaslatot tűzött napirendjére. Az előterjesztést megejtő Mihajlo Kicskovszkij elnök a magyar honfoglalási és az ugyancsak a Vereckei-hágóra tervezett szicsgárdistáknak (partizánoknak) állítandó emlékmű megépítéséhez kérte a képviselő-testület hozzájárulását. Az államfő nevéhez fűződő Mi Ukrajnánk több képviselője alatt viszont azonnal megmozdult nemcsak a szék, hanem a föld is. Az ukránság megaláztatásának, lelkületébe történő lehető legdurvább belegázolásnak minősítették a honfoglalási emlékmű befejezésének még a gondolatát is. A szavazás után azok örülhettek, akik nem támogatták a megyei tanács javaslatát. Ezt követően Ivan Baloga, a Mi Ukrajnánk megyei szervezetének és frakciójának vezetője ugyan megkísérelte jobb belátásra bírni frakciótársait, de eredménytelenül. A kieszközölt újabb szavazás sem változtatott a helyzeten. A szükséges 46 szavazat helyett újra csak 42 igenlő voks jött össze.
Brenzovics László, a megyei tanács és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnöke lapunknak elmondta, a megye negatív hozzáállása valójában semmit nem jelent, mivel az emlékmű engedélyeztetése, illetve elutasítása a volóci járási tanács kompetenciája, és a járási képviselő-testület az engedélyt már megadta. A megyei képviselők támogatása csupán egy politikai gesztus lett volna. Kedden ülésezett a magyar szervezetek és neves közéleti személyiségek részvételével a kijevi kulturális minisztérium által létrehozott bizottság, amely művészeti szempontból véleményezte és jóvá is hagyta Matl Péter emlékműtervét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.