Letaglózó vereség Izlandtól

Azok után, hogy válogatottunk kedden éjszaka 27-27-es döntetlent játszott Svédországgal a norvégiai férfi kézilabda Európa-bajnokság trondheimi középdöntőjének első napján, tegnapra magától összeállt a kívánságlistánk: sorrendben spanyol, francia és természetesen magyar győzelemben reménykedtünk. Találati arányunk háromból egy lett. Az igazán nagy baj persze az, hogy a mieink letaglózó, 36-28-as vereséget szenvedtek Izlandtól.

2008. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Félidőben 16-14, majd hamarosan 20-17 ide, innen 24-20 a svédek javára, aztán megint 26-25 és 27-26 ide, végül 27-27-es döntetlen. Az eredmény alakulásából következően az első érzés a bosszúságé, a második már a megkönnyebbülésé volt kedd éjjel, de tegnap délelőttre mindenki rálelt az arany középútra. Sőt, Skaliczky László szövetségi kapitánynál ez még rövidebb ideig tartott, hiszen a hivatalos sajtótájékoztatón még azt mondta, csak később derül ki, nyertünk vagy veszítettünk egy pontot, de kifelé menet, hatszemközt már legyintett egyet: „Mit érdekelnek engem a svédek, rajtuk túl vagyunk. Verjük meg Izlandot, és akkor egyenesbe kerülünk.” Az út vége persze még így is messze volt, de legalább látszott. Tegnap estig. A közös és végső cél mellett személyes és részcélok is kitűzhetők; Nenad Puljezevics például, nem feledve szerb származását, kijelentette: „A horvátokkal fogunk elődöntőt játszani. Már nagyon várom.” Korán várta.
Természetesen voltak és vannak rövidebb távú tervek is, így tegnapra előirányoztuk a spanyol sikert, hogy szakadjanak le az olimpiai kvalifikációért folyó küzdelemben fő vetélytárs svédek, valamint a francia győzelmet, hogy ma, a mieink ellen már tét nélküli – mármint számukra tét nélküli –, relaxálós meccset játszhassanak.
Az első tipp nem jött be, de hogy miért nem, az minden képzeletet felül-, illetve alulmúl. A spanyolok 26-26-nál támadtak, nyolc másodperccel a vége előtt lehozták a kapusukat, és átlövéssel próbálkoztak. Svensson azonban védett, sőt, még éppen maradt ideje egy gyors indításra, és Källmann az üres kapuba pottyantotta a most még talán elképzelhetetlenül sokat érő győztes gólt. A spanyol trénert és csapatot nálunk világgá kergetnék, az nem vitás, de túl sok időnk nem jutott a hüledezésre, mert indult a német– francia derbi, amelyet Karabaticék a tavalyi kölni vb-elődöntő visszavágójának tekintettek, ezért igen harciasan készülődtek.
Kezdetben állóháború alakult ki, amelyben azért lövészárok-barátkozás kizárva, noha a 12. percben még 1-1 virított a táblán. A franciák lendültek bele hamarabb, a vb-címvédő csak a 16. percben szerezte második gólját. Aztán főleg kontráinak köszönhetően szünetre 11-10-re felzárkózott, de a 33. percben újabb csapás érte: harmadik kétperces büntetése folyományaként piros lapot kapott a földkerekség egyik legagresszívabb középső védője, Roggisch. Ráadásul a két klassziskapus közül Omeyer mind a védések számában, mind azok időzítésében felülmúlta Fritzet. A franciák szép lassan elléptek három góllal, és mivel ezt végig meg is őrizték, 26-23-as diadalukkal már biztos csoportelsők. Úgyhogy ma emberi számítások szerint pihenhetnek a legjobbjaik; nem túl nagy baj, hogy éppen a mieink ellen.
Együttesünknek e remélt könynyebbséggel járó lehetőséget azzal illett volna kiérdemelnie, hogy legyűri Izlandot. A nap utolsó meccsére bántóan kiürült a lelátó, de ezzel nincs mit tenni; no meg jobb pár száz néző előtt nyerni, mint több ezer szeme láttára kikapni. Nagy László, Mocsai Tamás és Iváncsik Tamás is a kezdő hetesben kapott helyet, de csapatunk nem ezért érezhette úgy egy ideig, hogy bal kézzel veri a szigetlakókat. Hanem mert azok sematikus támadásaiba a még mindig nemzetközi sztárnak számító, ám harmincöt éves korára kissé megkopott Olafur Stefansson sem vitt színt, emellett mindkét Gudmundsson nevű kapus lefelé lóg ki az Eb-mezőnyből. Csapatunkat talán annyira megnyugtatta az első negyedóra, hogy picit belealudt a folytatásba, így Izland 12-12-re kiegyenlített, és a szünetbeli 16-16 is azt mutatta, melegszik a helyzet.
Sőt forrósodott. Az ifjabb Gudmundsson megtáltosodott, ezzel párhuzamosan a magyar védelem elemeire hullott, és elöl is sorra maradtak ki a ziccerek. Skaliczky 19-24-nél kényszerült időt kérni, de inkább kegyelemre lett volna szükségünk. Előbb a szokásos huszáros hajrában bíztunk, utóbb csak a csodában, aztán abban sem: válogatottunk letaglózó, 36-28-as vereséget szenvedett a semmi különöset nem mutató, de vitézül küzdő riválistól. Skaliczky László szövetségi kapitány a lelki tényezőket nem boncolgatva szakmai magyarázatot próbált adni a fájó kudarcra: „Nem tudtuk követni az izlandiak, különösen az irányítójuk gyors labdajáratását. Az elején még minden rendben volt, ám amint cserélni kellett, már kiütköztek a gondok. Ezen az estén sehogy sem tudtam megtalálni a csapatomat. Küzdöttünk ugyan, de testben és fejben egyaránt elfáradtunk.”
Nem vitás, súlyos hiba történt. Hogy egyben jóvátehetetlen-e, az majd ma kiderül.

Eredmények. I. középdöntő csoport, Trondheim: Svédország– Spanyolország 27-26, Franciaország–Németország 26-23, Izland– Magyarország 36-28.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.