Elkötelezett a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium a magyarországi gázpiac eredeti ütemezés szerinti megnyitása mellett – közölte lapunknak küldött levelében a tárca szóvivője. Ábrahám Gergely azt is tudatta, hogy a földgázellátásról szóló új törvény tervezete a nyitás 2008. július 1-jei dátumot rögzíti. Ennek érvénybe lépése viszont csak a parlamenttől függ, amely elé hamarosan odakerül a dokumentum, és vélhetően legkorábban március végén vagy áprilisban születhet döntés a jogszabály tervezetéről.
A Népszava szerdai számában már kész tényként kezelte, hogy nyárra még nem lesz teljes a liberalizáció, mert a törvényben foglalt jogszabályok csak fokozatosan, 2009 januárjáig lépnek életbe. A lap erre az időpontra tette azt is, hogy az összes szükséges miniszteri és kormányszintű rendelet elkészül. Mint megírtuk, pár nappal ezelőtt az Ipari Energiafogyasztók Fóruma azt állította, hogy ha 2009 előtt valósul meg a nyitás, akkor a liberalizáció az alkotmányba ütközik, mivel a fogyasztóknak és a piaci szereplőknek nem lesz elég idejük az átállásra. Az érdekképviselet legfőbb érve az volt, hogy a nemrég lezajlott árampiaci liberalizálás esetén a végső rendeletek csak az utolsó pillanatokban készültek el, pedig ott a mostaninál jóval több idő állt rendelkezésre.
Az elhalasztás másik oka lehetne, hogy az állam júliusig nem tudja visszatörleszteni azt a még fennálló, nagyjából negyvenmilliárd forint értékű adósságot, amit 2006-ban halmozott föl a kormány a Mol gázüzletágát felügyelő társaságánál, amelynek feladatait azóta az E.ON Földgáz Trade látja el. Ezt a tartozást a honatyák a nyitásig mindenképpen szerették volna lenullázni, de szakértők szerint ha ez nem így történik, attól még nem csúszik a liberalizáció, legfeljebb egy speciális kompenzációs rendszert alakítanak majd ki.
Nem ellenőrizhető a távhőszámla. Áttekinthetetlen a Főtáv Zrt. díjmegállapítási mechanizmusa – áll az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület közleményében. A szervezet szerint nem tisztázott, hogy a távhő díjának két összetevőjét, az alapdíjat és a hődíjat miképpen állapítja meg a fővárosi távhőszolgáltatást ellátó cég. Emellett az sem elfogadható, hogy az árak kialakítása csupán egy matematikai képlet alapján, négyévente történik, mivel az többek közt nem számol az aktuális költségekkel és bevételekkel. „A távhőszolgáltató valamennyi indokolt költségét meg kell téríteni, de a díjmeghatározásnál a döntéseket a valós, aktuális és ellenőrizhető adatok ismeretében kellene meghozni. A költségek elismerése a díjakban jelenleg becsült értéken történik” – áll a tájékoztatóban.
Soha nem jelentkeztek még ennyien a kutatói ösztöndíjprogramokra
