Továbbra is együttműködnének a szocialista és szabad demokrata frakciókkal a kerületi képviselő-testületben, olvashattuk a minap. Akkor mi végre hagyta el a szocialistákat az önök triója, amelyben az előző kerületi MSZP-elnök, Szücs István is benne van?
– Ezt részletesebben nem fejteném ki, de maradjunk annyiban, hogy a tavaly év végi zuglói tisztújítással áll kapcsolatban a lépésünk. Mindenesetre hangsúlyozni szeretném, hogy a szocialista párt helyi és országos szintjein is jócskán maradtak barátaink.
– Miért a szociáldemokratákat választották?
– Mert jobbra vagy a balszélre mégsem akartunk átmenni, az MSZDP pedig köztudottan egy baloldali párt. Mi hárman egyébként évtizedek óta ezen a térfélen politizálunk, így adta magát, hogy egy szövetséges erőhöz csatlakozzunk.
– A szocialisták és a szocdemek december elején együttműködési megállapodást írtak alá, amelyben az is benne foglaltatik, hogy tagságuk bővítését nem egymás szervezeti köréből oldják meg. Egy ismert fővárosi szocialista politikus viszont úgy informálta lapunkat, hogy Budapesten további átlépések várhatók az MSZP-ből az MSZDP-be. Ön számít arra, hogy a kilenc óbudai és a három zuglói önkormányzati képviselő átigazolása után mások is követik a példájukat?
– Esetleg lehetnek még ilyen esetek, bővebb információim azonban nincsenek. Azt azért szögezzük le, hogy mi nem tartjuk „süllyedő hajónak” a szocialista pártot, ráadásul úgy gondolom, hogy a mostani népszerűségi mélypontot egy felfelé ívelő szakasznak kellene követnie, hiszen hasonló hullámzásra az elmúlt 18 évben több példa is volt. De a helyi szinteken akkor nem lehet emelkedni, amikor inkább lenyomják a népszerűség növekedéséért tenni akarókat.
– Kik?
– Ebbe nem mennék bele. Csak annyit mondanék: az MSZP-ben erős érdekcsoportok küzdenek egymással.
– Mi az érdemi különbség a két párt között, a nagyságuktól eltekintve?
– Talán leginkább a felfogásbeli különbséget emelném ki, ugyanakkor mind a két erőnek sokat jelent a baloldaliság, így sok a hasonlóság, és ezért szövetségben is politizálnak. Hogy enyhe kritikát is megfogalmazzak viszont új pártunkkal kapcsolatban: ennyi évvel a rendszerváltás után talán már nem igazán indokolt munkásosztályról és tőkésekről beszélni.
– Érdekes módon az MSZP és az MSZDP élén is milliárdos áll. Meg lehet valósítani hiteles baloldali politikát ilyen formációkban?
– Csak ilyenekben lehet, úgy hiszem, mert ezek a politikusok nem vásárolhatók meg. A rendszerváltás után leírták a szocdemeket, pedig történelmi pártról van szó, amelyet meg kell erősíteni a baloldal érdekében. Nem véletlen, hogy az MSZDP-sek befogadtak minket, örülnek nekünk, és már megvan a párttagkönyvünk is.
– Mit tudnak nyújtani önök a szociáldemokrata pártnak?
– A zuglói baloldali választók számára folyamatos biztonságot hozott a helyi MSZP eredeti vezetése és tagsága, még az őszödi beszéd után is győzni tudtunk az SZDSZ-szel együtt a kerületben az önkormányzati választásokon. Sokat dolgoztunk az elmúlt évek sikeréért, ezért ezt a fajta pezsgést szeretnénk az MSZDP-ben is elérni. Amúgy a pártnak a kerületben már volt alapszervezete, és ezt a következő hónapokban fel kell fejleszteni.
Tusnádfürdő: 34 éves sikertörténet
