Bemutatkozott a parlamenti pártoknak is tegnap Sólyom László köztársasági elnök zöldombudsman-jelöltje, Fülöp Sándor. A környezetvédelemmel összefüggő ügyekben otthonosan mozgó jogász első nyilvános megszólalásában arra hívta föl a figyelmet, hogy a magyar jogalkotás eljutott arra a pontra, hogy életre hívja a jövő nemzedékek parlamenti biztosát, ami minőségi fejlődést jelent a környezetvédelemben.
Fülöp Sándor három terület, az egyedi ügyek, az általános, valamint a nemzetközi esetek fölkarolását tartja a zöldügyek országgyűlési biztosa legfőbb feladatának. Az egyedi ügyekről megjegyezte: ez az egyik legfontosabb küldetése, ahol az optimális joggyakorlat feltárása a legsürgetőbb. Hangsúlyozta: megválasztása esetén fölkeresi a környezetvédelmi felügyelőségeket, a megyei bíróságokat és az ügyészségeket, hogy a felhalmozódott hatalmas szellemi tőkét a jövő nemzedékek érdekében lehessen hasznosítani. Emellett azt szeretné elérni, hogy a zöldek javaslatai ne kerüljenek asztalfiókokba. A környezetvédelmi ombudsmani poszt várományosa úgy vélte: évente három-öt, úgynevezett általános ügyet tudna fölkarolni, míg a nemzetközi feladatok közül a hatéves megbízatása alatt egyet. Ez utóbbi a klímaváltozás kérdése lenne.
A bemutatkozást követően a képviselők felszólalásaikban kiemelték, hogy a jelölt „két lábbal áll a földön”, nem kívánja túlvállalni magát, mégis olyan jövőképet vázolt, amely garancia lehet a környezet hatékonyabb védelmére. Molnár Béla (KDNP) fontosnak tartotta, hogy a zöldombudsman járjon közben a megújuló energiaforrások alkalmazásának elterjesztésében, és csökkentse az ország gázfüggőségét, mert az a nemzet szabadságát veszélyezteti. A testület tizenhét igen szavazattal két tartózkodással támogatta a kinevezést.
Az ombudsmanjelölt lapunknak elmondta: minden erejével azon lesz, hogy a környezetvédelmi felügyelőségek létszáma növekedjen, emellett jogi tapasztalatait kamatoztatva kívánja megteremteni annak a feltételeit, hogy Nyugaton ne tekinthessenek Magyarországra szemétlerakó helyként.
Zöldnagykövet Brüsszelben. Az EMLA egyesület – amelynek Fülöp Sándor az igazgatója – szükségesnek látja, hogy az uniós döntéshozatalban a magyar környezetvédő szervezetek érdekeinek érvényesítéséhez igénybe vegyen egy részmunkaidős brüsszeli civil nagykövetet. A feladatokat Nigel Robinson végzi majd a környezetvédő szervezetek számára – jelentették be a napokban.
Tusnádfürdő: 34 éves sikertörténet
