Elszállt a Kossuth-díj

Februárban írtunk először arról, hogy Sas József, a Mikroszkóp Színpad igazgatója esélyes a Kossuth-díjra. A humoristát a hét elején a Fejér Megyei Bíróság négyrendbeli adócsalás miatt egyévi felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte.

Pethő Tibor
2008. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keddi lapszámunk az eseményeket egymás mellé állítva indította el a lavinát: Csomós Miklós, a Fidesz fővárosi frakcióigazgatója munkatársunknak elmondta, hogy Sas József legmagasabb szintű állami elismerése „szinte példa nélküli arculcsapása lenne a magyar színházi életnek.” A politikus szerint méltányos lenne az is, ha a humorista – bűnügye miatt – megválna a fővárosi fenntartású Mikroszkóp Színpad vezetésétől.
– Jövő héten tárgyalja a főváros kulturális bizottsága a Mikroszkóp Színpad közszolgáltatási szerződését. Azt fogom javasolni, hogy ne vállaljon a főváros kötelezettséget, amíg marad a jelenlegi direktor – mondta Csomós Miklós. Egy laptársunk tegnapi beszámolója alapján a színpad színészei elmondták, „szeretett igazgatójuk az adócsalási per közepette nem sokat beszélt az elismerésről, de attól tartott, hogy a büntetőper miatt neve lekerülhet a díjazottak listájáról”. A jogosan kirobbanni készülő botrányt elkerülendő, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök végül valóban kénytelen volt visszavonatni a legrangosabb hazai kitüntetésre való előterjesztést. – Erkölcsileg helyes, hogy az igazgató nem kapja meg az elismerést. Ugyanakkor az ártatlanság vélelme megilleti Sas Józsefet az ügy lezárultáig – mondta Gy. Németh Erzsébet, az MSZP fővárosi frakcióvezetője a bírósági ítélettel és az igazgatói pozícióval kapcsolatos kérdésünkre. – Az első fokon megszületett bírósági döntés még nem jogerős, de elég ok arra, hogy valaki ne részesülhessen a Kossuth-díjban. Ebben egyetértek a miniszterelnökkel. Az igazgató színházi státusát véleményem szerint majd a végleges ítélet függvényében kell felülvizsgálni – felelte lapunknak Böhm András, az SZDSZ fővárosi képviselőcsoportjának vezetője. Horváth Csaba (MSZP), a kulturális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes nem óhajtott nyilatkozni.
Mint ismeretes, a Kossuth-díjat az 1948-as centenáriumi évben az Országgyűlés alapította az ellenzékkel egyetértésben. Nem tudjuk, hogy a többek között a Józsi, hol vagy?, a Discós Józsi, a Sasazértis, a Zsarukabaré, a Vigyázz, NATO, jön a magyar!, a Hopp, te Zsiga!, a Zsebrepacsi, A tenor háza, a Csak semmi duma! szellemi atyja miért részesült volna a törvény szövege szerint „a magyar alkotómunka jutalmazására” és „a legjelentősebb eredményeket felmutató személyek” elismerésére létrehozott díjban. Az ezzel járó jutalom öszszege körülbelül hétmillió forint.
Sas Józsefet lapzártánkig nem sikerült elérnünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.