Több roma család Tejfel László falujában, Hodászon is megerősítette lapunk munkatársának 2006 tavaszán, az országgyűlési választások idején, hogy a nyírségi romák szavazatait ajándékcsomagokkal próbálták megvenni a szocialistákhoz köthető alapítványi aktivisták. A nyírbélteki és a hodászi cigánysoron például olyan vörös, MSZP feliratú sapkát viselő személyekről számoltak be lapunknak, akik romlott bébiételt és tésztacsomagokat osztogattak.
Az ajándék feltétele
A pénzügyminiszter választókerületében zajló csomagosztás idején a romák egybehangzó állítása szerint az aktivisták azt mondták nekik, a csomagokat azért kapják, hogy szavazzanak az MSZP-re. Egy szavazatszámláló szerint a választások első fordulóján az egyik nyírbátori szavazókör előtt azt közölték az emberekkel, hogy nem kapnak csomagot, ha nem az MSZP-re adják le a voksukat.
Nyírbélteken szintén azt közölték az általunk megkérdezett romák: a piros sapkások azt mondták, azért adták a csomagokat, hogy mindenki szavazzon az MSZP-re. Akire ez sem hatott, találhatott a szatyrokban kártyanaptárt, noteszt, golyóstollat Veres János nevével és arcképével. A csomagokat azonban nem a szocialisták hivatalosan megbízott kampánycsapata osztotta, hanem kisebbségi vezetők, karitatív célokra létrehozott alapítványok. A választási bizottsághoz benyújtott panaszok emiatt sorra „elhunytak”, hiszen segélyezési céllal bárki adakozhat, bármit is mondanak az adományok kiszállítása közben az embereknek.
A feljelentők hiába hangoztatták, hogy Hodászra olyan csomagokat is vittek, amelyekben a Veres János érdekeltségébe tartozó Nyírbátori Tésztaipari Kft.-től származó tészta volt, és a szállítók eközben többször azt mondták, hogy az MSZP-re kell szavazni. Többen nyilatkoztak arról is, hogy Nyírbátor egyik szavazóhelyiségében, 2006. április 9-én a kisebbségi elnök felesége azt közölte két romával: ha nem az MSZP jelöltjére és listájára szavaznak, akkor nem kapnak csomagot, és meg se lássa őket a polgármesteri hivatalban.
Tejfel László szerint gyakori volt Nyírbátorban a szavazók szállítása is. Útközben az autókban felírták a szavazók adatait, hogy tudják, kinek kell később csomagot osztani a „jó szavazatért”. A képviselő szerint a szocialisták főként olyanokat környékeznek meg, akiktől a cigányok hitelt kaptak, vagy akiktől félnek.
Béri Dánielné, az Életvize Területi Összefogás Egyesület vezetője szerint az eljárás sajnos igen egyszerű, hiszen a kistelepülések nagy részén egy szavazókörben voksolnak a romák, ezért a százalékos eredmények alapján később megállapítható, hogy sikeres volt-e a csomagosztás. Veres János ennek ellenére cáfolta, hogy a szocialisták élelmiszert osztottak volna a körzetében a szavazatokért.
Juhász és a katonaruhák
Juhász Ferenc, a szocialisták elnökhelyettese nemrég bejelentette, az ügyészségi vizsgálat eredményétől teszi függővé az MSZP, hogy eljárást indít-e Veres János kampányfőnöke, Tóth Viktor ellen. Juhásznak azonban a szabolcsiak egy része szerint a saját háza táján sem ártana söprögetnie.
Az országgyűlési választások idején ugyanis a helyi fideszesek fényképeket készítettek arról az esetről, hogy a honvédségtől kiszuperált katonai ruhákat szállítottak az akkori honvédelmi miniszter választási körzetébe, Ibrányba azzal a szándékkal, hogy azokat szétosszák a helyieknek. A ruhákat a helyi MSZP-elnök résztulajdonában lévő cég raktárában helyezték el, és a szállító kamion kipakolásában az MSZP tiszaberceli elnöke is segédkezett. Azóta sem tiszta, hogy a katonaruhákat valójában ki szállította, és milyen céllal a választások idején a térségbe. Az „árut” ugyanis három, fuvarozással foglalkozó cégen keresztül szállították el egy kalocsai laktanyából, és a tiszaberceli önkormányzat, illetve a Hit Gyülekezetéhez köthető Bethlen Gábor Oktatási Alapítvány kérésére vitték a térségbe. A ruhaosztás miatt az MSZP jelöltjének nem kellett visszalépnie, ahogyan például ezt meg kellett tennie később, az önkormányzati választásokon Tiba Istvánnak, Balmazújváros fideszes polgármesterjelöltjének.
A szocialisták egyik kedvenc kampánycsomagja, a lejárt szavatosságú tészta egyébként Juhászt is kísértette. Ilyen tartalmú zacskókat hordtak már 2005-ben is az MSZP-aktivisták a baranyai Sásdon, Komlón és több környékbeli településen is az MSZP ajándékaként. Az élelmiszerről kiderült: a Juhász vezette Honvédelmi Minisztériumtól származik, és Páva Zoltán, Komló szocialista polgármestere szerezte be.
Bukás Szikszón
Egyértelmű bizonyítékokkal azonban csak az önkormányzati választások idején szolgált a cigányok lefizetéséről a sajtó. Füzesséri József szikszói szocialista polgármesterjelöltet az önkormányzati választás után közvetlenül Bancsók Judit helyi cigány kisebbségi képviselő húzta csőbe azzal, hogy egy bizalmas beszélgetésen a szemére vetette: többeknek tízezer, a szervezőknek ötvenezer forintot fizetett ki, hogy rá adják a voksukat. A lapunk birtokába került hangfelvételen Füzesséri, amikor a roma képviselőnő húszezer forintot kért, úgy reagált: „Ha megvan a végeredmény, akkor adok neked, addig már nem.” A szikszói választási bizottság első fokon megállapította a csalást, a másodfokú megyei területi választási bizottság azonban megváltoztatta a döntést, majd a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság formai okokra hivatkozva nem ismételtette meg a választást Szikszón.
Holnap jön az igazi tél!