Az Oroszországból származó földgáz-, kőolaj- és nukleárisfűtőelem-szállítmányokat meg akarják tiltani. Ezzel pedig Magyarországon a rezsiköltségek minden család számára a jelenlegi két-háromszorosára növekednének – hangsúlyozta a tárcavezető.
Szijjártó Péter szerint ez egy elfogadhatatlan javaslat, amely ellen a kormány harcolni fog.
Ez a harc hétfőn indul az uniós energiaminiszterek tanácsülésén, amelyen a magyar kormányt Szijjártó Péter képviseli, mert ez nem energiakérdés, hanem politikai kérdés. Kiemelte:
Magyarország onnan tud kőolajat meg földgázt venni, ahonnan jön cső. Vagyis az energiaszállítási útvonalak meghatározzák, hogy honnan tud valaki energiahordozóhoz jutni.
Hozzátette:
Itt, Közép-Európában pedig a történelem úgy hozta, hogy az infrastruktúra következtében mi alapvetően Oroszországból tudunk földgázt meg kőolajat vásárolni. Ez egy kőkemény fizikai kérdés, és ma a legnagyobb kapacitású kőolaj- és földgázvezetékek Magyarországra különböző irányokon keresztül, de Oroszországból vezetnek.
Szijjártó Péter hangsúlyozta:
ha ezeket kiiktatjuk, akkor jelentős energiahordozókat vesztünk el. Egyrészt fizikailag nem lehetséges az ország ellátása földgázzal és kőolajjal jelenleg az orosz energiahordozók nélkül, és még az a nem megfelelő mennyiség is sokkal drágábban kerülne Magyarországra a szállítási útvonalak hossza és az ott alkalmazott tranzitdíjak miatt. Fontosnak nevezte a szuverenitás kérdését, mert az EU-ban nemzeti hatáskör az energiamix összeállítása, ebbe semmilyen beleszólása nem lehet senkinek. Vagyis a szuverenitásunknak ezt az alapvetően fontos elemét most gyakorlatilag el akarják venni tőlünk.
Hozzátette:
miközben Magyarországot Brüsszelben a jogállamiság csorbításával vádolják, »minden egyes törvényünket ilyen mikroszkóppal nézik, hogy hol, mibe tudnak mesterséges módon belekötni», a mostani jogszabálytervezet »hátulról, nekifutásból térdmagasságban kaszálja el az európai szabályokat«
– fűzte hozzá. Felidézte: Magyarország és Szlovákia is egyhangú döntéssel, határozatlan időre felmentést kapott az Oroszországból történő olajimport blokádja alól, most pedig egy kereskedelempolitikai döntéssel, egy sima többséget igénylő döntéssel ezt felül akarják írni.
Tehát azok, akik oly módon igényesek a demokrácia meg a jogállamiság kérdésére, most hoznak egy olyan jogszabálytervezetet, ami kizárólag politikai, ideológiai alapon hátulról derékba vágja az európai szabályokat
– emelte ki. Hangsúlyozta, hogy az Ukrajnában zajló háborúhoz semmi közünk.
Miért kellene magunkat tönkretenni azért, mert Oroszország és Ukrajna között háború zajlik? Lehet-e valami európai, uniós érdek, ha közben egyes európai uniós tagországok alapvető érdekeit sérti meg?
– tette fel a kérdést. Szijjártó Péter szerint ha az Oroszországból származó földgázt nem vásárolhatják meg, akkor minden egyes más szállító vállalat tisztában lesz azzal, hogy Magyarország kiszolgáltatott helyzetbe kerül. Vagyis egy drámai áremelkedésnek tesznek ki minket. Ugyanez a helyzet a kőolajjal is, mert Magyarországra két kőolajvezeték vezet.