Annak, hogy neoliberális elveket vezetnek be az oktatásban, a jelenlegi tudásszint lezüllesztése lesz az eredménye – kezdte közös sajtótájékoztatóját a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) tegnap. A két szervezet képviselői szerint az Új tudás kormányprogramban szeptembertől bevezetni kívánt változtatások súlyos következményekkel járhatnak.
Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke úgy látja, jelen pillanatban nincs semmilyen garancia arra, hogy a pedagógusok januártól tervezett pótlékemelése miatt nem lesznek újabb elbocsátások. A pótlék forrását nem jelölték meg, s a költségvetési törvény 2009 szeptemberéig meghatározza az oktatási forrásokat. Az érdekvédő szerint külön forrásokat kell biztosítani, mert enélkül elbocsátásokkal járhat az emelés. Kifogásolta azt is, hogy a 18–23 éve tanító pedagógusoknál az emelés csupán bruttó 1,7 százalék, akik pedig 27 éve tanítanak, már egyetlen fillérre sem számíthatnak. Kerpen ezt úgy értékelte, hogy a miniszter lemond a pedagógusok mintegy feléről, ami elfogadhatatlan.
A PDSZ ismét levélben fordult Hiller István szakminiszterhez, választ várva arra, miért nem vonták be a PDSZ-t az Új tudás programról szóló egyeztetésekbe.
A reáltárgyak összevonása kapcsán elhangzott: semmilyen finanszírozási és kormányzati garancia nincs arra, hogy az összevont tárgyak óraszáma nem csökken, így arra sincs, hogy az ismeretek mennyisége és minősége nem csökken. Szabó Endre, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke is bírálta a reáltárgyak összevonásáról szóló javaslatot és a nem szakrendszerű oktatás szeptemberi bevezetését. Rendkívül aggályosnak nevezte, hogy külföldi mintákat akarnak átemelni a magyar oktatási rendszerbe, és „megpróbálják lerombolni a pedagógusok több generációjának munkáját”.
Csodalény éjszakázott a miskolci benzinkút mellett
