Folytatódik a bírók meccse

2008. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiújult a vita a két hazai játékvezetői szervezet között. A Játékvezetői Testület (JT) azzal vádolja a Játékvezetői Bizottságot (JB), hogy hatalmi eszközökkel meg akarja szüntetni. A semleges kívülállóban óhatatlanul az a kérdés merül fel először: egyáltalán miért van szükség két szervezetre. „A JT-t az én vezetésemmel 1989-ben sikerült függetleníteni a Magyar Labdarúgó-szövetségtől szakmai szempontból. Attól fogva önállóan választhatta meg tisztségviselőit, ami jogilag is biztosította a játékvezetés semlegességét. Ez az állapot egészen 1998-ig állt fenn, amikor az MLSZ akkori elnöke, Kovács Attila megbolygatta a helyzetet. Szűkíteni akarta a JT hatáskö-
rét, ezért az MLSZ égisze alatt létrehozott egy játékvezetői ad hoc bizottságot, ami átvette a bíróküldés jogkörét. Bozóky Imre elnöklése alatt a két szervezet háborítatlanul dolgozott egymás mellett, az utóbbi időben azonban ismét kiéleződött az ellentét” – foglalta össze dióhéjban a közelmúltat Nagy Miklós, a JT korábbi elnöke, jelenlegi tiszteletbeli elnöke.
Már csak az a kérdés, hogy mi az ellentét oka. A két szervezet hatásköre ugyanis nem keresztezi egymást. A JB intéz minden szakmai kérdést, e szervezetben tömörülnek az országos bírói keret tagjai, a JB fizeti a játékvezetők honoráriumát, szervezi a továbbképzéseket és az edzőtáborokat. A JT viszont mára csupán érdekvédelmi szervezet, a kiöregedett bírókat támogatja, s külföldi tanulmányutakat szervez. A JB szerint a JT felettébb pazarlóan végzi, azaz inkább végezte ezen feladatát, több tízmillió forintot elherdált. Ám ez az ügy már lezárult, ennek folyományaként zárták ki a JB ellenőri keretéből Puhl Sándort.
Újabb fordulatként a JT múlt vasárnapi közgyűlésén a 120 megjelent tagból 105 írásban kérte a szervezet feloszlatását. (Ami alaki okok miatt egyelőre nem sikerült.) Tudni kell, hogy valamennyi JB-tag egyben tagja a JT-nek is. Nagy Miklós azt gyanítja, hogy Vágner László, a JB elnöke hatalmi szóval bírta rá erre a követelésre a 105 embert. Mondván, aki nem teljesíti az elnök óhaját, annak veszélybe kerül a karrierje. Ám a nevük elhallgatását kérő JT-tagok szerint még ennél is mögöttesebb a szándék: a JT-ben, noha hivatalosan nincs tisztsége, Puhl Sándor az erős ember, s ő Vágner Lászlóval, egykori pályatársával finoman szólva nem cseresznyézik egy tálból.
A kérdés tehát az: JT-re valóban nincs szükség, csupán „gittegylet”, amely feleslegesen költ el a forráshiányos magyar labdarúgásban még most is éves szinten több mint tízmillió forintot, ármánykodik a JB ellen, s csak arra vár, hogy megforduljon a szélirány, s újra átvegye a hatalmat? Avagy a JB végleg le akar számolni a JT-vel, amely az előző MLSZ-vezetőség egyik emblematikus emberének a „fészke”?
Vágner Lászlóhoz azzal a kérdéssel fordultunk, a 105 JT-tag miért szorgalmazta a testület feloszlatását. „A JT közgyűlése több szabálytalan határozatot hozott, ezek a fővárosi bíróság elé kerültek. Amíg a vizsgálat nem zárul le, addig nem kívánok nyilatkozni a témában. Csakis a játékvezetés szakmai kérdéseivel foglalkozom” – így hangzott a válasza. Amikor Puhl Sándorhoz fűződő viszonyáról kérdeztük, annyit mondott, ennek semmi köze az ügyhöz.
Annyit mindenesetre kijelenthetünk, még javában tart a meccs, a hármas sípszóra várni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.