Három azonosítható korrupciós kör

Olvasónktól
2008. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feljelentést várnak a Fidesz elnökétől címmel jelent meg rövid tudósítás lapjuk június 16-i számában. Szabó Zoltán, az MSZP országgyűlési képviselője azt hiányolja, hogy Orbán Viktor nem kezdeményez jogi lépéseket, pedig az ellenzéki pártelnök állítása szerint hosszú listájuk van a korrupciógyanús esetekről. Aki pedig konkrét visszaélésről tud, annak kötelessége feljelentést tenni – figyelmeztet a kormánypárti politikus, mert egyébként bűnpártolást követ el. Vegyünk hát sorra egy-két lényeges szakmai kérdést, amely segíthet a szóban forgó politikai vita jobb megértésében.
Mit tapasztalunk például, ha áttanulmányozzuk az uniós támogatások igénybevételével kapcsolatos, hatályos jogszabályokat? A végrehajtást átfogó törvényi szabályozás helyett csupán kormányrendeletekre és miniszteri szintű előírásokra alapozzák. Ezen lebonyolítási rendszer egyszerre mutatja a túlbürokratizált és a hiányosan szabályozott, vagyis a korrupciónak is teret kínáló mechanizmus jellemzőit. E lehangoló valóságot egyébként kormánypárti politikusok is minősítették már. Például Baráth Etele MSZP-s országgyűlési képviselő 2007 novemberében: „…Úgy gondolom, mindig lesz tíz százalék, aki vagy nem tudja teljesíteni a feltételeket, vagy megpróbálja kijátszani ezt a rendszert… Hadd legyek kicsit pesszimista: tegyük fel, hogy a csődbe ment vagy csaláson kapott kedvezményezetteknek kiosztott pénz eléri a tíz százalékát a teljes keretnek. Az EU-s pályázatokon 2007–2013 között elérhető 6000 milliárd forint esetén ez 600 milliárd forint. Elképesztő mennyiségű pénz. Ennek elébe kell menni.” Ehhez az a megjegyzés fűzhető, hogy ha a menetközben jelentkező kedvezőtlen tapasztalatok egy lebonyolítási rendszer megújítását követelik meg, akkor igenis indokolt az előrevivő változások sürgetése.
Ugyanígy számos tapasztalat és szakértői nyilatkozat bizonyítja, hogy a közbeszerzések kapcsán ijesztő méretű korrupció alakult ki. Ennek hatékony leküzdése szintén a közéleti és a szakmai szereplők kiemelt feladata. Minél előbb kezdünk hozzá, annál hamarabb jelentkeznek az eredmények! Konkrét elemzéssel (jogszabályi hivatkozásokkal) bizonyítható továbbá, hogy az egészségügy tervezett, s lényegében a szociális népszavazással megakadályozott radikális átalakítása alkotmányellenes megoldásokat is magába foglalt. Emellett ez az elkapkodott reform egyúttal a volt, a jelenlegi és a jövendő járulékfizetők – vagyis a nemzeti kockázatközösség tagjai – pénzének átláthatatlan vándoroltatását is előidézte volna. A felvillantott problémakörök egyvalamit mindenképpen bizonyítanak. A megszívlelendő kritikára nem vádaskodással, hanem a megfelelő egyeztetések nyomán előkészített változtatások beindításával és azok hathatós végrehajtásával kell válaszolni. Politikai hovatartozástól függetlenül, minden magyar állampolgár ebben érdekelt.
Temesszentandrási Pál
közgazdász, Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.