Huszonhárommilliárd forintos forgalom mellett fél százalékot emelkedett tegnap a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX. A mutató növekedésében főként a Mol és az OTP árfolyamának erősödése játszott főszerepet. Az olajipari társaság papírjai 1,9 százalékot drágultak a csütörtöki záróértékükhöz képest, míg a pénzintézet részvényeiért 1,1 százalékkal adtak többet, mint egy nappal korábban. A bankpapírok kereskedésére kedvezően hatottak a tengerentúlról érkező hírek. Mindez meglátszott az OTP szektortársának, az FHB-nak a tegnapi teljesítményén is, hiszen részvényeinek árfolyama 5 százalékot emelkedett.
Korántsem zárt ilyen jól a hét utolsó kereskedési napján a Magyar Telekom és a Richter. A telefontársaság papírjainak ára negyed százalékot mérséklődött: a lehetséges konkurens megjelenéséről napvilágot látott információknak tudható be az árfolyamcsökkenés. A gyógyszergyártók részvényeinek értéke is esett tegnap. A Richter 2,1 százalékkal ért kevesebbet, mint egy nappal korábban, míg az Egis 1,5 százalékkal lett olcsóbb. A folyamat hátterében feltehetően a forint erősödése húzódik meg, hiszen a két cég erőteljesen exportorientált. Amíg a kisebb papírok közül a Fotex, a Synergon és az Állami Nyomda is veszített értékéből, addig a Pannergy, valamint a Genesis erősödött, utóbbi részvényeinél 6,5 százalékos drágulást jegyeztek fel.
Eközben tegnap késő délután szerény olajár-emelkedést regisztráltak Londonban és New Yorkban. A kereskedők figyelmének középpontjában az Atlanti-óceánon kialakult trópusi viharok, valamint az Irán és vezető nyugati országok között szombatra tervezett találkozó állt – tájékoztatott az MTI. A kőolaj ára az elmúlt napokban ugyan jelentősen csökkent, ám a fekete aranyért még így is mintegy 30 százalékkal kérnek többet, mint az esztendő elején, és az energiahordozó ára hatszorosa a 2002-esnek.
Varázslatosan hülye alakok
