Polgári csökevény

70 éves a Magyar Nemzet

Pethő Tibor
2008. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokban különbözött elődjétől a rendszeres rádióadásokkal egy időben újrainduló Magyar Nemzet. Mindenekelőtt a címlapról eltűnt az alapító neve, s az évfolyamszámozást újra kezdték. A front átvonulása után a lap korábbi szellemi irányítója, Szekfű Gyula történészprofesszor tett először kísérletet, hogy az újság, Barankovics István felelős szerkesztő közreműködésével, ismét megjelenhessen. Igényt tartott a lapra a korábbi felelős szerkesztő, Hegedűs Gyula is, aki annak idején épp a Szekfűvel való ellentétei miatt távozott a szerkesztőségből. Hegedűs régi barátságban állt a kisgazdapárt képviseletében miniszterelnökségi államtitkárként nagy befolyást szerző Balogh Istvánnal, közismertebb nevén Balogh páterrel, s az ő engedélyével, a koalíciós kormány kisgazdapárthoz közel álló lapjaként indult újra a Magyar Nemzet. A számozásban pedig nem a nyolcadik, hanem az első évfolyamot jelezték, hogy a további jogfolytonossági vitát Szekfűékkel végleg lezárják. (Ezért került le többek között az alapító neve is a fejlécről.)
Az újság vezetése ugyanakkor szavakban vállalta a folytonosságot. Szobotka Tibor író, a háború után a Magyar Rádió munkatársa 1946-ban emlékezetes helyszíni közvetítést adott a szerkesztőségből. A műsorban a főszerkesztő, Hegedűs Gyula egyértelművé tette, hogy „az a Magyar Nemzet, amely most egy éve az ostrom után megindult, egyenes folytatása a réginek, hiszen a szerkesztőség összetétele lényegesen nem is változott meg”. Valóban, Szobotka mikrofonja előtt sok régi munkatárs megszólalt, a később az Új Emberhez átigazoló Kunszery Gyula, Vámos Magda és Horváth Zoltán segédszerkesztő is, aki kissé keserű hangon beszámolt arról, hogy a háború utáni nagy papírhiány miatt a hétköznap négy, vasárnap nyolc oldalon megjelenő újság már csak terjedelmi okok miatt sem tudta megőrizni régi, az olvasók által megszokott színvonalát. A magát hirdetésekből eltartó lapban a cikkeknek fennmaradó tényleges hely azonban jóval kevesebbet, általában két és fél oldalt jelentett. A lap polgári demokrácia mellett kiálló és a kommunista párt hatalmi törekvéseit gyakran bíráló – természetesen a helyzetnek megfelelő – hangvételére jó példa az a támadás és az a válasz, amely a Szemlécske című, valószínűleg Kunszery Gyula által összeállított rovat egy 1947-es jegyzetében található: „Egyik hetilapban olvassuk: »a munkásellenesség, a szocialistaellenesség a lényege annak a polgári frontnak, amelyet a Magyar Nemzet a kisparaszttól a burzsoáig akar felállítani«. Tisztázzuk a fogalmakat. Mi nem vagyunk munkásellenesek. Mert nem csak munkáspárti lehet munkáspárti.”
Hegedűs, aki könnyen tájékozódott a gazdasági élet szövevényes dzsungelében, igyekezett minél jobb anyagi körülményeket teremteni: szinte a semmiből élesztette újjá a Magyar Nemzet délutáni testvérújságját, A Mai Napot, Szabad Száj címmel pedig a kommunista Ludas Matyi ellensúlyozására nagy népszerűségnek örvendő szatirikus hetilapot is létrehozott. A valóságos sajtókonszern negyedik tagja a Magyar Vasárnap című családi hetilap volt.
Az ellenfeleik „fölszeletelésére” irányuló kommunista szalámitaktika elsőként a Független Kisgazdapártot sújtotta 1947 derekán. A Magyar Közösség-ügy, az összeesküvés hamis mítoszán alapuló koncepciós per zsarolásaival a párt legfontosabb vezetőit sikeresen eltávolították a hazai közéletből: Kovács Bélát a megszálló szovjet hatóság tartóztatta le, Nagy Ferenc miniszterelnök és Varga Béla házelnök pedig emigrációba kényszerült. A kisgazdák romjaiból számos új párt született, így a nagy politikai túlélő, a ravasz s a máig tisztázatlan szerepű Balogh páter létrehozta a Független Magyar Demokrata Pártot. Ettől kezdve, mintegy két éven keresztül, a Magyar Nemzet az új alakulat lapjaként, mérsékelt ellenzéki hangvétellel jelent meg. A párt az 1947-es választásokon a parlamentbe is bejutott, így lett képviselő az újság felelős szerkesztőjévé avanzsáló Parragi György is. (A kék cédulás csalásáról nevezetessé vált kommunista párt szerezte meg az első helyet, de a második befutó a korábbi lapvezető, Barankovics István tömörülése, a keresztény irányzatú Demokrata Néppárt volt.)
A negyvenes évek végére teljhatalomra szert tevő, a Szociáldemokrata Párt beolvasztása után Magyar Dolgozók Pártja névre hallgató, a Szovjetunió hazai ügynökei által vezetett alakulat gyorsan gleichschaltolta a hazai sajtót. 1949-ben államosították az újságokat, a cél nyilvánvalóan a kézi vezérlés biztosítása mellett az egyes lapok elsorvasztása lett. Így szűnt meg például a napilapok közül a polgári demokrata Világ, a Pesti Hírlap utódjának számító Hírlap, a szociáldemokrata bulvár, a Világosság és a délutáni A Mai Nap, valamint a Hegedűs-féle „sajtókonszern” többi újságja is. Kisebb szünet után, 1952-ben a kisgazdapárt hivatalos lapjának számító Kis Újság és a parasztpárti Szabad Szó is elhallgatott. A Magyar Nemzet viszont, amelynek hosszabb távon hasonló sorsot szánt a pártvezetés, egyelőre maradhatott mint megtűrt polgári csökevény. A szerkesztőségből nem sokkal a fordulat után eltávolították Hegedűs Gyulát, bár neve egy ideig szerepelhetett még az impresszumban. Az új főszerkesztő a pályáját az Est-lapoknál kezdő, rendkívül tehetséges publicista, Mihályfi Ernő lett. A „kor szavát” megértő s ezért gyors ütemben balra tolódó Mihályfi a háború után a kisgazdapárt színeiben többször volt miniszter is. A Magyar Nemzetnél csak két évig maradt, 1951-ben a Népművelési Minisztériumba távozva adta át a főszerkesztői stafétabotot Boldizsár Ivánnak. Felelős szerkesztőként ekkor már Parragi szerepelt. (Az ötvenhatos forradalom után újrainduló lapot aztán megint Mihályfi jegyzi majd 1972-es haláláig.) A művelt, érzékeny s politikailag igen hajlékony, a Nemzeti Parasztpárthoz tartozó Boldizsár remek diplomáciai érzékkel mentette át a legvadabb sztálinista időkben teljesen elszürkült újságot a jövő számára. A címlapon továbbra is a külpolitika szerepelt. Míg a hírek jórészt a „baráti országok” távirati jelentéseire támaszkodtak, a rovatvezető – munkatársaival együtt – nemegyszer vette a bátorságot, hogy A külpolitikai helyzet című összefoglalóban olyan nemkívánatos nyugati sajtóorgánumokból idézzen, mint a Neue Zürcher Zeitung vagy a Frankfurter Allgemeine Zeitung, természetesen a szigorú ellenőrzés miatt megfelelő „haladó szemléletű” kommentárral ellátva a leírtakat. A külföld híreiről így is a Szabad Európán kívül a Magyar Nemzetből tudhatta meg a legtöbbet az olvasó az ötvenes években. A korabeli sajtótermékek közül egyedülálló hirdetési rovatával is kiemelkedett a lap. Ennek köszönhető az a viszonylag magas, hetvenezres példányszám, amelynek további emelkedését a párt kézi vezérléssel akadályozta meg. A rendelkezésre álló papírkontingens emelését ugyanis rendszeresen visszautasították, nehogy a félig-meddig osztályidegennek tekintett, egyelőre megtűrt Magyar Nemzet esetleg konkurenciát jelentsen a Szabad Népnek.
Sztálin halála, a Nagy Imre-kormány kinevezése az újságot az új miniszterelnök mellé állította. A saját táborát megszervezni kívánó Nagy Imre 1954 októberében, Rákosi Mátyás első titkár moszkvai gyógykezelése idején hozta létre a Hazafias Népfrontot, s a Magyar Nemzet ekkor vált hivatalosan a népfront lapjává. A szovjet pártvezetést maga mellé állító, az ősz derekán hazatérő Rákosi azonban hamarosan felszámolta az „új szakasz politikáját”, s gyors ellentámadása kiszorította Nagy Imrét a hatalomból. Az ismét balra igazodó pártvezetés retorziója a Magyar Nemzetet is elérte, hivatalosan a felelős szerkesztő, Parragi György egy, „az osztályellenségnek kaput nyitó”, a népfront „harcos céljait elhomályosító” cikke miatt. A Parragi-írásban leginkább kifogásolt mondat: „A Hazafias Népfront a legmagasztosabb érzésben fog össze minden magyart: a hazaszeretetben.” Ezek után Boldizsár Ivánt mint „munkája ellátására alkalmatlan személyt” eltávolították, s a pártvezetés kétarcúságára jellemzően Parragit tették meg főszerkesztőnek. Az önmagával meghasonló, a rendszerrel az együttműködést kényszerűen vállaló s ezért egyre gyakrabban a pohár fenekére néző Parragi ebben az időben már súlyos alkoholizmusban szenvedett, amely a munkában is nyilvánvalóan akadályozta. A lap tényleges irányítója nem is ő, hanem a Szabad Néptől érkező komisszár, a felelős szerkesztéssel megbízott Komor Imre lett. Uralma elején bocsátottak el számos, a Magyar Nemzetnél korábban menedékre találó nagy műveltségű, polgári újságírót, így például a színikritikus Mátrai-Betegh Bélát, a volt kisgazdapárti Dernői Kocsis Lászlót, Dutka Máriát, Antalffy Gyulát és Matolcsy Károlyt. A szinte párton kívülivé tett újságnál kevés hírmondója maradt a régi szerkesztőségnek, a laphoz került ugyanakkor „jobboldali elhajlása” miatti büntetésből a forradalom utáni megtorlások idején tisztázatlan körülmények között elhunyt Losonczy Géza.
Az „elkomorult” időszak, ahogy a megmaradt munkatársak emlegették, bő egy évig tartott. 1956. október 23-án Komor idegesen tekingetett ki körúti szerkesztőségi szobájából. Aznap látták a lapnál utoljára. Kitört a forradalom, s a Magyar Nemzet büszkén tért vissza régi hagyományaihoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.