Tökéletlen törvény, ügyes megegyezés

Év elejétől nem volt filmtámogatási programja Magyarországnak, július 31-től újra lesz, miután mintegy másfél évig folytak az egyeztetések az Európai Unióval. Nem lehetett gyorsabban egyezségre jutni – állította lapunknak Hiller István kulturális miniszter.

Tölgyesi Gábor
2008. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Múlt év végén lejárt a magyar filmtámogatási program, emiatt új külföldi produkciók az idén nem jelezték, hogy hazánkban forgatnának. Filmiparunk a bérmunkák elmaradása miatt jelentős bevételektől esett el. A külföldi produkciókat a filmtámogatási program húszszázalékos társaságiadó-kedvezmény lehetőségével is csábította, és ez olyan népszerűvé vált, hogy a múlt évben 57,4 milliárd forint volt a teljes filmgyártási költés Magyarországon.
Tavaly a magyar filmtörvényt Brüsszel vizsgálni kezdte, hogy többek között a jogszabály által biztosított befektetői adókedvezmények megfelelnek-e az európai versenyjog normáinak, továbbá az Európai Bizottság szorgalmazta, hogy a filmtámogatási rendszer adókedvezményeinek kritériumaként jelenjen meg a kulturális tartalom.
Feltételezhető, hogy nem minden uniós tagállam nézte jó szemmel a magyar filmipar felfutását – és emiatt Brüsszelnél is panaszt tettek. Legutóbb július 13-án számolt be a Napi Gazdaság internetes kiadása a prágai Barrandov stúdió népszerűségvesztéséről az amerikai filmgyártók körében. Vladimír Kuba, a stúdió igazgatója arról beszélt a sajtónak, hogy 2007. második felében két olyan nagy költségvetésű produkciótól is elesett Prága, mint a Narnia III. (200 millió dolláros büdzsé) és a Pompeii (130 millió dollár). Az utóbbi időben 6–8 milliárd korona (60–80 milliárd forint) adóbevételről kellett lemondania Csehországnak, mivel a stábok elfordultak Prágától – Vladimír Kuba szerint azért, mert az adókedvezmények miatt az amerikaiak inkább Magyarországon, Romániában vagy Litvániában forgatnak.
Brüsszel kívánalmainak eleget téve júniusban a magyar parlament elfogadta a magyar mozgóképtörvény módosítását. Majd az Európai Bizottság július 16-án vita nélkül a napirendi pontok közé vette a magyar filmtámogatási programot, amely lehetővé teszi, hogy 2013. december végéig 231 millió eurót fordíthassanak nálunk a filmgyártás közvetlen és közvetett támogatására. Tegnapi sajtótájékoztatóján a Magyar Nemzet kérdésére Hiller István kulturális miniszter állította, az unióval nem lehetett hamarabb egyezségre jutni, az egyeztetések minden apró részletre kiterjedtek.
Ugyan a húszszázalékos adókedvezmény lehetősége megmarad, 2013 végéig 23-24 milliárd adó-jóváírási igazolás adható ki a hazánkban készülő filmproduk-
cióknak – mondta Sámuel Balázs, a kulturális tárca főosztályvezető-
helyettese, aki úgy vélte, bár szigorodott a filmtámogatási rendszer, alapjaiban folytatható, s van esély a külföldi filmprodukciók hazánkba való visszacsábítására. Ugyanis a Magyarországon készülő filmprodukciók eddig sem éltek a húszszázalékos társaságiadó-kedvezmény teljes érvényesítésével. 2006-ban például, amikor több mint 24 milliárd forint volt a teljes filmköltés Magyarországon, 3,3 milliárd forintról kértek adó-jóváírási igazolást a produkciók, s végül 1,9 milliárd forintot hívhattak le. Ráadásul a brüsszeli egyezség szerint – bejelentési kötelezettség mellett – a magyar állam 40–50 millió euróval túl is lépheti a keretet.
A módosított magyar mozgóképtörvénynek vannak azonban kritikusai is, akik kifogásolják, hogy a jogszabály bevezette az úgynevezett nehéz filmek fogalmát. Ezek olyan művek, amelyek témája (kisebbségi témák), alkotója (elsőfilmes rendezők) vagy művészi-technikai jellemzői megfelelnek a szerintük túl tágan értelmezhető kritériumoknak. Problémának vélik, hogy a nehéz filmeknél nem az alkotás kulturális tartalma, hanem a terjesztésből várható meg nem térülés valószínűsége teszi lehetővé a közvetett támogatást is, a húszszázalékos szabályon felül. A törvény bírálói úgy vélik, e kategória visszaélésekre adhat lehetőséget – az olyan alkotások több száz milliós megtámogatására is, amelyek sem a szakma, sem a közönség ítélete szerint nem sikeresek.

A pécsi filmstúdió 2009 végére épülhet fel. A mecseki szénbányák hét hektáros területén épülő pécsi filmgyár 2009 végére készülhet el – mondta Sas Tamás, a komplexum megálmodója. Jelenleg a finanszírozással kapcsolatban tárgyalnak; a beruházás költségvetése megközelítőleg másfél-két milliárd forint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.