A háztartások pénzügyi eszközei jóval kevésbé bővültek 2008 második negyedében, mint ugyanezen réteg adósságállománya, így a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által közzétett előzetes adatokból az derül ki, hogy csökkent a háztartások finanszírozási képessége. Az elmúlt egy évben ez az adat a bruttó hazai termelés 1,3 százalékát tette ki, az idei második negyedévben azonban negatívba fordult, amire öt éve nem volt példa. Mindez azt jelenti, hogy ez a szektor is nettó hitelfelvevővé vált, vagyis a magyar háztartások többet költöttek lehetőségeiknél.
Mindemellett azonban az államháztartás előzetes adatai valamelyest javultak. A második negyedéves számok szerint a büdzsé finanszírozási igénye az elmúlt egy évben a GDP 3,7 százalékát (980 milliárd forintot) tette ki, ami egy tizeddel jobb, mint a 3,8 százalékos hiánycél. A második negyedév nettó finanszírozási igénye a GDP 2,6 százalékára (178 milliárd forintra) rúgott. – Ebben az időszakban a központi kormányzat elsősorban hosszú lejáratú értékpapírok kibocsátásával fedezte költségeit (123 milliárd forint), miközben jelentős mértékben fizette vissza hiteltartozásait, és számottevően nőtt a központi banknál tartott betéteinek állománya – áll az MNB közleményében. Hozzáteszik, a helyi önkormányzatok finanszírozási igényüket elsősorban a hitelintézeti betéteik csökkentésével fedezték, és számottevő volt a nem tőzsdei részvényeik eladása is. Ugyanakkor a kötelezettségeiket tekintve jelentős volt a kötvénykibocsátásuk és a hiteleik visszafizetése. – A társadalombiztosítási alapok finanszírozási többlete (39 milliárd forint) a betéteik növekedésében és az egyéb kötelezettségeik csökkenésében jelent meg a pénzügyi számlákban – fogalmaz a beszámoló.
Az irat mindemellett kitér az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (más néven maastrichti) adósságára is, amely 2008 második negyedévének végén az elmúlt egy év GDP-jének 64,8 százaléka volt
(17 082 milliárd forint). Emellett az államháztartás nettó tartozása (13 135 milliárd forint) a GDP 49,9 százalékát tette ki.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
