A szolidaritás, az emberség az egyetlen fegyverünk

2008. 08. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolcvan éven túli, idős nagyanyámat csúnya lábtöréssel bevitte a mentő egy budapesti „súlyponti” kórházba. Egyedül volt otthon, a szomszéd segített, a mentő elég gyorsan jött, ő a fájdalomtól, a rémülettől, a sokktól elkábulva, zavart lelkiállapotban, hirtelen betette a táskájába hosszú évek óta kuporgatott pénzét, mert hirtelen valami olyasmi jutott az eszébe, hogy „most mindenért sokat kell fizetni” (túl gyakran nézi a televíziót). Amikor unokája – jelen sorok írója – az először bizonytalan tájékoztatás után, két órán belül ott volt nála, a pénz már nem volt sehol. Kétszázezer forint óriási összeg a mai világban minden átlagember számára.
Budapesti súlyponti kórház. Száz évvel ezelőtti viszonyok, órákat („apró” problémáknál, mint például csuklótörés), napokat váró sérültek. Az EKG-készülék, az egyszerűbb eszközök, a berendezési tárgyak laikus számára is érzékelhetően több évtizede elavultak. A fekvőosztályon állandó jajkiáltások, hörgés, málladozó vakolat, ürülékszag, vizeletszag; a betegek között sok az öreg, az elesett, a magatehetetlen, a zavart… Van, aki egy teljes nappalt és egy fél éjszakát fekszik a műtéti előkészítőben – aztán valahogy mégis sorra kerül, és másnap reggelre ott találja magát egy zsúfolt, kényelmetlen kórteremben hasonlóan magatehetetlen betegek között. Nem tudja mi történt, nem tudja, hol van… Mindenből árad a pénztelenség, a végletes szegénység, leépültség, aki nem tudja rokonaival bevitetni a saját gyógyszereit, az csak a legszükségesebbet kaphatja meg.
Az orvosok – ilyen körülmények között is – hősiesen dolgoznak. Még nem ment el mindenki. (Isten adja, hogy ne is tegyék!) A terhelés óriási, a kórháznak rengeteget kell ügyelnie, egész napi ambuláns munka után rohanás (újra) a műtőbe, operálni egész éjjel, aztán adminisztrálni, mert abban aztán nem szabad hibát elkövetni… Köszönet és csodálat illeti őket – egészen biztos, hogy a nagy többséget –, hogy még kitartanak, és hűségesek maradnak esküjükhöz. Hogy még mindig vannak, akik azt mondják, hogy én itt tanultam, idetartozom, itt akarok segíteni, kitartok, maradok; ez az én hazám, ezzel a szerencsétlen néppel együtt, amelyik a saját sírját ássa; én tudom, hogy ez nem tarthat így sokáig, és jön majd jobb idő, tisztább, becsületesebb kor, semmihez nem értő, korrupt, destruktív vezetők helyett tehetségesebbek – meg fogom várni! Köszönet és csodálat illeti őket…
A nővérek legtöbbje is hősies. Irtózatosan kevesen vannak, sok közöttük az idős. Elkeseredettek és halálosan fáradtak. Egyetlen percre sem állnak meg, a lábuk visszeres, a vérnyomásuk felszökik, a derekuk fáj, képtelenek a legfontosabb, legsürgősebb feladatokon kívül mást is elvégezni, de egy pillanatra sem állnak meg. Az ürülék mégis sokáig a beteg alatt marad, mert a frissen operált beteget kell először ellátni, a zavart betegre már alig van idő, pelenka, rácsos ágy, a szomszéd szobában sikolt valaki – két nővér ki tudja, hány betegre próbál ügyelni, embertelen körülmények között. Köszönet és csodálat illeti közülük mindazokat, akik még itt vannak, és segítenek…
A mentő behozza a zavart, öreg beteget. Táskáját a kezében szorongatja. A vizsgálóban le kell őt vetkőztetni, a táskájából ki kell venni az iratait. Az orvos halálosan fáradt, a betegre figyel, a nővér segít, ír, kötöz – kinek a kezébe kerül közben a táska? Ki néz bele? Ki az, akinek az első dolga, hogy óvatosan kihúzza azt a tárcát, amelyen azonnal látszik, hogy pénz van benne? Az orvos nem tud ilyesmire figyelni, a nővér vetkőzteti a beteget, rohanni kell vele megröntgenezni… Kik vannak ott még? Emelnek, húznak-vonnak-tolnak, ki-be járnak. Vagy már a bejáratnál ott van valaki, és figyel. Figyel a zavart, öreg, magatehetetlen betegekre, akiket éppen nem kísér senki. Figyel, és lecsap. A zűrzavarban, a tömegben, a jajgató sérültek között ki veszi ezt észre? Egyetlen nap egyetlen osztályon – csak amiről én tudok – három ilyen öregasszony veszítette el mindenét. A táska és az iratok megmaradtak…
Segített volna ezen néhány Horváth-féle széf a kórteremben? A stréber kórházakban ott állnak garmadában, kihasználatlanul, milliók elpocsékolása után. Viszont van becsületes ember arra, hogy a mentő érkezésénél őrt álljon, vigyázzon? Köszönjük, tisztelt egészségpolitikusok, köszönjük, doktor Molnár Lajos, Horváth Ágnes, Kökény Mihály, Szolnoki Andrea, Havas Szófia, Vojnik Mária és a többiek, no meg a főfőnök, a gazdasági és pénzügyi irányítók – köszönjük, hogy a valódi, de emberséges reformokra szoruló egészségügyet fél év alatt a béka feneke alá süllyesztették, kelet-szibériai szintre; a naponta felfeslő, milliárdos csalások, lopások, korrupciós ügyek óriási pénzeket visznek el, Budapesten milliárdok tűnnek el, a falvakban és kisvárosokban minden, ami mozdítható: a vasúti síntől az uborkáig. Csak az ember nem számít, az egészség nem számít, az iskola nem számít, az orvos, a beteg, a nővér nem számít, a gyerekkórház csődben, a koraszülöttek, az öregek akut életveszélyben, a mentőszolgálat tönkretéve…
Nem fog örökké tartani. Még egyetlen diktátor és kiskirály sem volt örök életű a földön. Vége kell hogy legyen ennek, nem maradhat így. Nem lehet egyre több áldozat, nem lehet egyre több halott.
Nem tudom, hogy jól döntött-e Papp Lajos professzor. Nem tudom, egy olyan embernek, mint ő, nem kellene-e inkább tovább harcolnia, még egy ember- és életellenes rendszerben is, még ha megkötve érzi is a kezét sok tekintetben. Ő nem cinkos, nem gyilkos – istenem, hogy juthat ez eszébe! –, még mindig sok szenvedőn segíthetne. Vége lesz, vége lesz hamarosan.
Addig pedig: idős (és kevésbé idős) betegek, egy fillért se a kórházakba! Majd beviszi a rokon, a szomszéd, a nővér a nyugdíjasotthonból, ha kell. Ne adjátok oda az utolsó filléreteket a nyomorúság gazember vámszedőinek. És figyeljen mindenki a szomszédjára, a rokonára, ismerősére; segítsen, ahol tud, az egymás iránti szeretet és szolidaritás az egyetlen fegyverünk a mindent elborító aljasság és az életünk tönkretétele ellen. A szeretet, a szolidaritás, az egymásra figyelés, az önzetlen segítőkészség az, amiről hazánk megrontói még csak nem is hallottak soha – ezek ellen nincs fegyverük.

A szerző főiskolai docens

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.