Civilek küzdelme a nyilvánosságért

A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok megvizsgálják, hogy feloldható-e a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) által kért országgyűlési bizottsági jelentések titkos minősítése – közölte a Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodája. Előzőleg a jogvédő szervezet csütörtökön tudatta, hogy pert indít a polgári titkosszolgálatok jelentéseinek nyilvánossága érdekében.

Munkatársunktól
2008. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felülvizsgálják, illetve áttekintik a minősítők a szóban forgó iratokat, hogy egyes elemei esetében feloldható-e a minősítés – tudatta a Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodája. Az ügy előzménye, hogy a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) 2008 áprilisában és júniusában a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős minisztertől, a honvédelmi minisztertől és az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának elnökétől kérte, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok általános tevékenységéről szóló tájékoztatókat közérdekű adatként adják ki.
A honvédelmi miniszter másodszorra eleget tett a kérésnek, a többi tájékoztató nyilvánosságáért a TASZ pert indít. A szervezet azt közölte, hogy a keresetet a jövő héten nyújtják be a bírósághoz. Felhívták a figyelmet arra, hogy „a nemzetbiztonsági szolgálatok az ország szuverenitásának és alkotmányos rendjének védelmében rendkívül erős jogkorlátozó jogosítványokkal rendelkeznek”, azonban a nyilvánosság – a szervezetek jellegéből adódóan – alig szerezhet arról tudomást, hogy milyen munkát végeznek és a gyakorlatban hogyan élnek jogosítványaikkal. Mint megjegyezték, az öt nemzetbiztonsági szolgálat munkáját az Országgyűlés szakbizottsága ellenőrzi, „ám mind ez idáig a közvélemény a szolgálatok honlapjain található általánosságokon túl nem sokat tudhatott arról, hogy a szolgálatok mivel foglalkoznak”.
A TASZ úgy véli, hogy a szolgálatok munkájának veszélyeztetése nélkül mindenkinek joga van megismerni az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága számára készített tájékoztatókat. Hozzátették: a testület elnöke azzal hárította el a TASZ adatigénylését, hogy a titkosságot csak az illetékes minősítők oldhatják fel. A szervezet szerint azonban „egy demokratikus jogállamban még a nemzetbiztonsági szolgálatok felett is helye van civil kontrollnak”, és érthetetlennek tartják, hogy „a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok miért nem képesek megtenni azt, amit a katonai szervezetek megtettek, azaz a meg nem ismerhető adatok kitakarásával és az információszabadság alkotmányos jogával összhangban kiadni a tájékoztatókat”.
Az ügy a Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodájának tájékoztatása szerint nyugvópontra juthat. Földes Ádám, a TASZ Adatvédelmi és Információszabadság programvezetője, aki lapunktól hallott a MeH Nemzetbiztonsági Irodájának nyilatkozatáról, azonban úgy fogalmazott: mindegy, hogy mit nyilatkoznak az ügyben, akkor hisz, ha látja a polgári titkosszolgálatok jelentéseit. – Mindenképpen úgy készülünk, hogy beadjuk a keresetet, és ha addig nyilvánosságra hozzák a jelentéseket, akkor elállunk a pertől – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.