Bel- és külpolitikai feszültség előzi meg Barack Obama európai látogatását, amely ma veszi kezdetét Németországban. Az amerikai demokraták elnökjelöltje mind programjával, mind Berlinben mondandó beszédének helyszínével és várható mondanivalójával nyugtalanságot váltott ki.
Stábjának elképzelése, hogy a Brandenburgi kapu előtt szólaljon fel, a Merkel-kormány elutasításába ütközött, mert a főváros legjelentősebb jelképének számító építménynél a múltban kizárólag megválasztott elnökök léphettek a berliniek elé. Ezt követően a hasonlóan impozáns Diadaloszlopra esett a vendég menedzsereinek a választása, további kritikát váltva ki. A liberális FDP elnökhelyettese, Rainer Brüderle, emlékeztetett arra, hogy a „Siegessäule”-t Hitler helyeztette a mai helyére, hogy szimbolizálja a németek fölényét a győztes – így a Franciaország és Dánia elleni – háborúk során. Ezek az országok ma a németek barátai és sértheti őket ez a színhely.
A szervezési nehézségeken túlmenően ideges hangulat előzi meg Obama beszédét a transzatlanti együttműködésről alkotott elképzelései miatt is. Beszédét ugyan németek előtt tartja, de annak üzenete elsődlegesen az amerikai választóknak szól. A demokraták elnökjelöltje minden bizonnyal igyekszik majd cáfolni azon véleményeket, hogy nem rendelkezik megfelelő külpolitikai tapasztalattal. Vendéglátói attól tartanak, hogy e fáradozása jegyében fokozott katonai támogatást követel majd Afganisztánban, ahol a Bundeswehr háromezer-ötszáz katonával képviselteti magát, és ezt a kontingenst az ősz során további ezer fővel fogja kiegészíteni. „A NATO jó szokásai közé tartozik, hogy nem terheli túl a szövetségeseket. Nincs értelme olyan követelésekkel fellépni, amelyet a partnerek nem képesek teljesíteni” – hangoztatta Rainer Arnold, a szociáldemokraták parlamenti frakciójának védelempolitikai szakértője.
Berlin ezen túlmenően diplomáciai nehézségekkel is szemben találja magát. London és Párizs nincs elragadtatva attól, hogy Barack Obama Németországot választotta európai vizitjének első állomásául. E lépés egyöntetűen arra utal, hogy az elnökjelölt a német kancellár asszonyt tartja legmegbízhatóbb szövetségesének, sőt – tekintettel a Sarkozy francia elnök rövid regnálására és Brown brit miniszterelnök válságára – az EU pillanatnyilag legerősebb vezető személyiségének. Különösen érzékenyen érinti a franciákat és a briteket, hogy Obama első elvi beszédét a transzatlanti helyzetről anélkül tartja majd Berlinben, hogy előzőleg konzultált volna velük. A német biztonsági szervek várakozása szerint több százezer főnyi tömeg is összejöhet, hogy meghallgassa Obama mondanivalóját.
Brutálisan megvertek egy nőt a szegedi éjszakában, mert nem volt kedve ahhoz, amihez az erősebbnek igen
