Érem nélkül ért véget a nagy korszak

Csütörtökön a pekingi mezőgazdasági egyetem sportcsarnokában Fodor Zoltán kibirkózott ezüstérme után azzal váltunk el Schmitt Páltól, hogy szerinte pénteken meglesz az első magyar arany, s maga a MOB elnöke akasztja majd a férfi párbajtőrcsapatunk tagjainak a nyakába. Amikor tegnapi számunkban ezeket a sorokat olvashatták, Schmitt vágyálma – no meg persze minden sportszerető honfitársunké – már elenyészett. Arany- vagy bármilyen érem helyett csak az ötödik hely jutott az utolsó nagy dobását elhibázó „veterán” gárdának.

Munkatársunktól
2008. 08. 26. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pekingi National Convention Center negyedik emelete, ahol az olimpiai vívóversenyeket rendezik, az egyéni küzdelmek során nem sok szerencsét hozott a magyar pengeforgatóknak. Férfi párbajtőrben Boczkó Gábor maradt ezen a szinten, mármint a negyediken, a nőknél Mincza-Nébald Ildikó eggyel alá, a tőrözőknél Knapek Edina eggyel fölé liftezett, a többiekről most ne beszéljünk, annyi emelete nincs a csarnoknak. Csütörtökön elkezdődtek a csapatviadalok a női kardozókkal (a mieink nélkül), tegnap pedig jöttek a férfi párbajtőrözők, akik között előzetesen a világranglistát vezető magyar gárdát már szinte ott láttuk a dobogó tetején. Schmitt Pál, a MOB elnöke – nem mellékesen éppen e számban kétszeres olimpiai bajnok – már be is jelentkezett az éremátadásra, de nem volt egyedül az optimizmusával, amely a pekingi magyar aranyak egy hete tartó elmaradása miatt szinte követelő hiányérzetté érett.
Boczkóéknak a nyolcaddöntőben nem kellett vívniuk a rangsor alapján, így nyugodtan szemlélhették, ahogy a kínaiak 45-28-ra verik Dél-Afrikát. Pontosabban a nyugodtság érzete helyett következhetett az óvatosság. A házigazdák ugyanis eddig nemcsak azt bizonyították, hogy tökéletesen képesek megrendezni egy olimpiát, hanem hogy a számukra korábban nem sok sikert hozott sportágakban is felverekedték magukat a világ közvetlen élvonalába. A vívóknál ez eddig abban manifesztálódott, hogy a férfi kardozóknál Zsang arany-, a női kardcsapat pedig ezüstérmes lett, de férfi tőrben és női párbajtőrben is delegáltak versenyzőt a négy közé. Férfi párbajtőrcsapatuk ugyan csak a 15. helyen áll a ranglistán, de Vang két éve Torinóban egyéni világbajnok lett, Jin pedig pár napja itt Pekingben 15-9-re felülmúlta Kulcsár Krisztiánt.
Szóval tényleg nem ártott az óvatosság, ennek jegyében Boczkó Gábor és Vang első csörtéje csak egy tust hozott, amit a tapolcai fiú adott. Maradt a csekély különbség, miután Imre Géza 6-6-ra jutott Livel, Kulcsár viszont az egyéni versenyhez hasonlóan megint kikapott Jintől (3-5), vezettek a kínaiak. Imre „visszafordított” Vang 10-8-as legyőzésével, Jin viszont Boczkót is megverte (3-6), Li pedig az indiszponált Kulcsárt (2-3). Imre nem tudott faragni a hátrányon (7-7 Jinnel), így két csörtével a vége előtt három tussal mentek a hazaiak (32-35). Majd már néggyel, amikor Vang megszúrta Kulcsárt, aki elterült a földön, majd sérültet jelentett, jöhetett Kovács Iván, a tartalék. S ebből a nem túl hálás szerepből majdnem hőssé vált, hiszen három egységet faragott a hátrányon, miközben különleges és látványos módszerekkel motiválta magát: ordított, hörgött, guggolt, táncolt. A döntés Boczkó és Li kezébe került, előbbinek sikerült az egyenlítés, de más már nem, s
44-42-nél egy együttes találat véget vetett az álmoknak, számunkra kellemetlen meglepetésre Kína jutott a négy közé (43-45).
Ezek után nem kell magyarázni, milyen hangulatban battyogtak a fiúk a vegyes zóna felé, ahol közülük csak Kovács állt meg, talán mert ő a vereség ellenére is nyerő embernek bizonyult. „Én elhittem, és győztem” – elemzett egyszerűen, majd közölte, a további részletektől eltekintene, mert esetleg olyat mondana, amit később megbánna. Azt nyilván nem bánja meg, amit arra a felvetésre válaszolt, hogy érez-e a kudarc ellenére személyes szempontból valamiféle daccal vegyes örömet vagy elégtételt: „Ez egy kissé provokatív kérdés… Maradjunk abban, hogy a kapitány azoknak szavazott bizalmat a csapatban, akik az egyéni versenyben szerepeltek, s ezt kénytelen voltam elfogadni.”
A kapitány, pontosabban fegyvernemi vezető, Kulcsár Győző a szituációhoz képest ránézésre kedélyesen fogadta a fiaskót, de amit mondott, annak volt súlya: „Ezen nincs mit elemezni, célfotóval kikaptunk. A csapat fele Atlantában, sőt Barcelonában is szerepelt már, ebben a húsdarálóban egy idő után elhasználódik a fizikum és az idegrendszer is. Az ezüstérmek után mást se akartak a fiúk, mint az aranyat, tudták, ez az utolsó lövésük, több nincs, s a terhet nem viselték el. Lehet látni, hogy a világ merre mozog a vívásban, sok versenyzőből sok jó szakember kiválasztja a legjobbakat. Ettől mi minden fegyvernemben messze vagyunk, egyre kevesebb a versenyző és az edző, nekem is itt kell ugrálnom hetvenévesen.” A felvetésre, hogy a trió összeállítása szerencsés volt-e, hiszen Kovács most is bizonyította, igazi csapatember, így felelt a szakember: „Először is előre nem lehet tudni, ki hogy vív majd, másodszor menet közben cserélni nem lehet, csak csalással, sérülést imitálva. Ezt mindenki tudja, s kénytelen elfogadni. Iván jó beugrónak bizonyult, de két-három éve nem jutott Világkupa-versenyen a döntőbe, s előre, az arany felé nézve a franciák ellen ő nem szeret vívni, Kulcsár viszont igen. Ezért kerültek a csapatba azok, akik az egyéniben indultak. Ráadásul nem követeli a helyét az utánpótlás, s mi lesz, ha a maiak, az anyukák, apukák abbahagyják?”
Kulcsár Győző szerint még csak nem is ez a legnagyobb baj: „Az egész magyar sportmozgalmat át kell értékelni, nagy az elvárás, de a beruházás kevés. Vercelli, ahol sokáig dolgoztam, egy kis olasz mezőváros, a vívócsarnok viszont igazi ékszerdoboz. Ezzel szemben a Honvéd termében húsz éve nem újult meg semmi. A magyar sport erőn felül teljesít régóta, de ez nem tarthat örökké, erre valakinek rá kellene ébrednie felsőbb szinten is.”
Kulcsárnak talán a kora és négy olimpiai bajnoki címe kölcsönzött higgadtságot, de ettől még szavai nem adnak okot a nyugalomra. A konkrétból az általánosra áttérve a magyar sport azon nehézségeit feszegette, amelyeket régóta ismertünk, de eddig gyógyírt jelentettek rájuk az olimpiai aranyak. Ám a jelek szerint ez a csodaszer Pekingben hiánycikk.
A sportemberi tartás viszont nem. Több mint harmincnégy éves átlagéletkorú csapatunk emelt fővel búcsúzott az ötkarikás játékoktól (és a tagok vélhetőleg egymástól), hiszen megszerezte az ötödik helyet a Ukrajna 41-29-es és Venezuela 40-25-ös elsöprésével. Kovács Iván a végén még kiosztott néhány autogramot a kínai nézőknek, majd társaival együtt lassan kisétált a teremből. Egy korszak véget ért, de hogy a következő mit hoz, abba rossz belegondolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.