Felsőregmec román kori temploma

Ludwig Emil
2008. 08. 26. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sátoraljaújhelytől tizenegy kilométerre északra, a Zempléni-hegység keleti lábánál, a szlovák államhatárt képező „hajózható” Ronyva-patak mellett található Felsőregmec. Az 1883-ig Abaúj vármegyéhez tartozó zsákfalu – a mindenkor zempléni – Alsóregmecen keresztül közelíthető meg. A 250 lelkes település csaknem egész lakossága a legnagyobb hazai kisebbséghez tartozik, a helyi politikai erők közötti ádáz harc a polgármesteri posztért az elmúlt években visszatérő téma volt az országos médiában.
Régen nem így volt ez Regmecen, amelynek neve Redemech alakban 1277-ben (más forrás szerint 1285-ben) bukkant fel először egy határleírásban, a Baksa nemzetség örökségeként. 1321-ben a család átadta birtokainak egy részét csere fejében a királynak; három évvel később Ormos Lőrinc nővére fiainak, Miklósnak és Csapónak ajándékozta – az akkor már Felső – Regmec (Felseu Redmech) negyedét. Az 1334. évi pápai dézsmajegyzékben négy garas, a következő esztendőkben nyolc garas tizeddel szerepel, értelemszerűen egyházas helyként. „A feltehetően zempléni eredetű Baksa nemzetség jelentős szerepet játszott a XIII. század végén és a XIV. század elején a környék történetében” – írja Feld István a települést és templomát ismertető, 1999-ben megjelent munkájában. „Birtokaik nagyrészt a Bodrogközben feküdtek – ott emelték a kövesdi várat is –, de igyekeztek javakat szerezni északabbra is.” Tudjuk, hogy a Baksák közül zempléni és pataki ispánok kerültek ki, tehát a regmeci plébániai egyház alapítója mindenképpen tehetős, befolyásos személy lehetett.
Erről árulkodik a templom is. „Ugyancsak igényesnek kell tartanunk azt a XIII. századi nemesi kegyurat, aki olyan kőfaragómestereket tudott a birtokára szerződtetni, akik képesek voltak szabályos faragott kőkockákból templomot emelni. Ez ugyanis ekkor nem volt általános Magyarországon, sokszor ott is csak vakolt törtkő fallal épültek a falusi egyházak, ahol nem okozott volna gondot a színvonalasabb építkezés” – vélekedik Feld a szembetűnően szép, szabályos kváderfalazat keletkezesének hátteréről.
A templom alaprajza és szerkezete valóban tekintélyes építtetőre vall. Keletelt tengelyű hajója pontosan 1:2 arányú: külső szélessége 6,5 méter, hosszúsága 13 méter. A kőfal vastagsága egy méter. Nyugaton kőből épített kegyúri karzat látható, amelynek négyszögű pillérei egyúttal a kétemeletes harangtornyot is kellően alátámasztják. A nyugati homlokzaton és a déli oldalon egyaránt található bejárat, keretük félköríves, mint a román kori torony négyfelé tekintő ikerablakai. A XIII. században készült templomot nem sokkal később, az 1300-as évek elején megtoldották egy rövid, a hajóéval megegyező szélességű, kora gótikus stílusú szentélyszakasszal; ekkor tágasabb, csúcsíves ablakot is vágtak a hajó déli oldalába.
Felsőregmec a középkorban a pataki királyi uradalom, majd a füzéri vár birtokai közé tartozott. Zsigmond király özvegye, Mária királyné adományozta Perényi Péternek, ezután két évszázadig megmaradt az abaúji főrendi család tulajdonában. Perényi-birtokként váltott át a református vallásra is az 1567. évi tatár betörést követő újjáépítés idején. A templomot már ekkor is érhette károsodás, a XIX. század második felében azonban már nagyon rossz állapotban volt. Myskovszky Viktor építész (1838–1909) 1879-ben járt Felsőregmecen. Gyönyörű akvarellt és felmérési rajzokat készített a templomról, az alaprajzon jól látható, hogy az urasági karzatra a kőfalon belül kialakított, 26 fokos rejteklépcső vezetett fel. Ez ma már nem látható, mert az 1884-ben elvégzett renováláskor a repedező fal megerősítése céljából betöltötték, és másik feljárót készítettek helyette. 1858 és 1860 között, majd 1996–97-ben ismét felújították. Kapuit ma erős zárak, lakatok védik a hívatlan látogatóktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.