Egy kisvárosnyi ember, 24-25 ezer hajléktalan él Magyarországon, ennek fele Budapesten, közülük 3-4 ezernek az utca az otthona. Számuk tíz éve nagyjából változatlan, és egy ideig az is marad – mondta Halmi Dezső, a Menhely Alapítvány munkatársa az MTI-nek. A közeljövőben nem lehet a helyzet szélsőséges romlásával vagy javulásával számolni – fogalmazott Halmi az alapítványnak a Sziget Fesztiválon felállított sátránál.
Értékelése szerint vannak hiányosságai a hajléktalanellátásnak Magyarországon, de jelenleg is sok olyan projekt fut, amelyek javíthatnak a helyzeten, egyebek mellett az uniós támogatások is segíthetnek. – Arról azonban nem lehet beszélni, hogy romlana a fedél nélküliek helyzete, inkább a hangsúlyok eltolódásáról van szó – állította hozzátéve: a jogszabályi háttér megfelelő, az új törvények alkalmazása azonban sokszor gondot okoz az államigazgatásnak. Mindez a hajléktalanellátásban dolgozóktól nagyon sok energiát von el.
Az alapítvány a szigetes megjelenésével is szeretné felhívni a figyelmet a hajléktalankérdésre. A szervezet egyebek mellett egy hajléktalanmonopolyn keresztül mutatja be azt, hogy mennyire kiszolgáltatott egy fedél nélküli ember. A hajléktalanok sorsa ugyanis sokszor nem saját döntésükön, hanem a vakszerencsén múlik – erre mutat rá a társasjáték. Idén nem csak a Menhely Alapítvány kitelepülése apropóján esett szó a hajléktalanokról a Szigeten. Nyolc-tíz fedél nélküli kapott ugyanis hetijegyes karszalagot a fesztivál szervezőitől azért, hogy a fesztivál egy hete alatt se kelljen otthonukat, az Óbudai-szigetet elhagyniuk.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
