Megbukott a szociális reform

Kibújt a szög a zsákból, miután az Állami Számvevőszék jelentésében rávilágított az egészségügyi és a szociális ellátás párhuzamosságaira. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium a tapasztalt hibák nagy részét elismerte, azok kijavítása azonban kérdéses.

Pilári Darinka
2008. 08. 28. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem működik a gyakorlatban a januártól bevezetett rehabilitációs járadék, 250 millió forint közpénzt költött feleslegesen a kormány arra, hogy kiszűrje az idősek otthonaiba jelentkezők közül a potyautasokat, és az egészségügyi rehabilitációs ágyak (amely kategória bevezetése a kórházreform egyik fő eleme volt) egy részén a rendeltetésével ellentétben ápolási tevékenység folyik. Több száz millió forint ment el az utóbbi másfél évben olyan jogszabályok megvalósítására, amelyektől elsősorban munkaerő-piaci eredményt vártak – ezek a fő megállapításai az Állami Számvevőszék (ÁSZ) augusztusi jelentésének.
Minderről megkérdeztük a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot, mire a tárca többségében elismerte a főként az egészségügy és a szociális terület párhuzamosságából adódó problémákat. – Bármelyik egészségügyi jogszabállyal harmóniában lehet – reagált a tárca arra, melyik egészségügyi törvénynyel hangolták össze például a bentlakásos idősek otthonába való bejutás feltételét jelentő gondozási szükséglet vizsgálatát. Emlékezetes, hogy az új szűrőrendszer, amelyet eredetileg azért alakítottak ki, hogy akinek napi négy óránál kevesebb a gondozási szükséglete, azt saját otthonában lássák el, megbukott. A drága ellenőrzés során alig találtak olyan idős embert, aki nem jogosult a bentlakásos ellátásra.
Arra a felvetésünkre, hogy célkitűzéseiknek megfelelően miként javítottak azoknak az önkormányzatoknak a helyzetén, amelyek a kötelező szociális alapszolgáltatásokat sem biztosítják, a szaktárca szűkszavú válasza az volt, hogy pályázatok révén forrást biztosítottak a házi segítségnyújtás fejlesztéséhez, és emelték az étkeztetési normatívát. Az ÁSZ-jelentés ugyanakkor megállapítja, hogy „a házi segítségnyújtásban 47 ezer, a szociális étkeztetésben 123 ezer fő részesült a 2007. évben, amely a 65 éven felüliek másfél milliót meghaladó létszámához viszonyítva alacsony”.
Bár a kormány lépten-nyomon a szociális szolgáltatások bővítését ígéri – amire lehívhatók lennének európai uniós források is –, komplex profilú (egészségügyi és szociális egyben) intézmények létrehozására és fejlesztésre, az Új Magyarország fejlesztési tervben csak a Dél-dunántúli operatív programban található efféle pályázati lehetőség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.