Csak rövid ideig lélegezhettek fel a gazdák, miután az MVH leállította azoknak a leveleknek a postázását, amelyekben a 2004. és 2005. évi földalapú támogatások vélelmezett túligénylése miatt adategyeztetést kérnek tőlük. Lapunk megkeresésére Margittai Miklós, az MVH elnöke arról számolt be, hogy az elmúlt két hétben – amióta a levelek kiküldését felfüggesztették – lezajlott a falugazdászok képzése, s így a mintegy 16 ezer érintett gazdálkodó már kézhez is kaphatta az adategyeztetésre felszólító levelet. Lapunk információi és a birtokunkban lévő dokumentáció szerint a falugazdászok már a levelek eredetileg három héttel ezelőtt megkezdett postázása előtt is kaptak központi tájékoztatást, és az újabb képzésre pedig azután kerülhetett sor, miután lapunk nyilvánosságra hozta a parcella-nyilvántartáshoz köthető hiányosságok miatt kilátásba helyezett uniós bírsággal kapcsolatos információkat. Értesüléseink szerint az újabb tájékoztatókra azért kerülhetett sor, mert az agrártárca alkalmazottai is érintettek lehetnek az ügy kiszivárogtatásában. Margittai Miklós tájékoztatása szerint azért látták szükségesnek a további oktatást, mivel az eljárással kapcsolatban rengeteg félreértés adódott mind a gazdálkodók, mind az eljárást lefolytatók (vagyis a falugazdászok) körében. Hozzátette: az adategyeztetési eljárást kizárólag a rossz-
hiszemű túligénylések kiszűrése érdekében indították el. Az ügy körül egyébként akkor robbant ki a vita, miután lapunk megírta: az EU által kilátásba helyezett büntetést a kormány részben a gazdálkodókra hárítaná, hiszen a termelők mulasztásaként igyekszik feltüntetni a rendszer hiányosságait.
Az uniós eljárással kapcsolatban Margittai Miklós megjegyezte: a brüsszeli Európai Bizottság 2004 őszén ellenőrizte a területalapú támogatások kifizetésének menetét. Ez alapján kifogásolták a juttatások lehívását segítő térképrendszerünk (MePÁR) bizonyos elemeit. Emellett tökéletlennek ítélték a támogatott területek úgynevezett helyes mezőgazdasági és környezetvédelmi állapotban tartásával összefüggő követelmények érvényesítését. Ennek következményeként kilencmilliárd forintnak megfelelő támogatás megvonását helyezték kilátásba. Mint mondta, ennek jogosságát Magyarország vitatja. Az egyeztetések végén, várhatóan csak decemberben dől el, hogy hazánknak ki kell-e fizetnie a büntetést.
– A jelenlegi helyzetben annyi egyértelmű, hogy az államigazgatás elrontott valamit, amiért az unió milliárdos büntetést helyezett kilátásba, s ezt az összeget a gazdáktól akarja behajtani – közölte Fenyőházi Tibor, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) alelnöke. Rámutatott: a gazda a földművelésügyi minisztérium által kiadott térképből tudott csak dolgozni. Az igényléseket ráadásul keresztellenőrzések alá vetették, s csak ezt követően folyósították a támogatásokat. Vagyis – tette hozzá – teljes képtelenség, hogy most, három-négy év elteltével az állam a gazdákon akar behajtani olyan pénzeket, amelyek jogosságát a források kifizetése előtt az illetékes szervek még ellenőrizték is. Fenyőházi szerint emellett a gazdákat sarokba szorítják, mivel ha nem fogadják el a mostani felülvizsgálat nyomán kirótt visszafizetési határozatokat, s bírósághoz fordulnak, akár évekig is eleshetnek a földalapú támogatásoktól, addig mindenképpen, amíg a per le nem zárul.
Összefog az óellenzék Magyar Péter ellen
